Міністерство охорони здоров'я сподівається на швидке ухвалення Верховною Радою законопроекту, який встановлює штрафи за недотримання маскового режиму у публічних місцях, повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. Додамо, що штрафи за неносіння масок на час карантину діяли й раніше, однак через те, що законодавство досі не містить пояснення того, що таке громадське місце, суди відмовлялися задовольняти переважну більшість протоколів, які на порушників складала поліція.
«Вчора на засіданні уряду затвердили законопроект, який буде передано до Верховної Ради, про внесення змін до кодексу про адміністративні правопорушення. Він регламентує встановлення штрафів за неносіння масок. Для фізичних осіб штрафи становитимуть від 170 до 255 грн, для юридичних осіб – власників закладів громадського харчування , спортзалів, магазинів, якщо вони не дотримуються вимог, то для них штраф становитиме від 3,4 тис. грн до 5,1 тис. грн. Сподіваємося, що наші народні депутати його підтримають», – сказав Степанов на брифінгу в четвер, 2 липня.
Тексту законопроекту станом на ранок четверга не було.
Законопроект про штрафи за неносіння масок у публічних місцях на розгляд уряду виніс міністр юстиції Денис Малюська. Уряд схвалив його одностайно.
Зазначимо, що у березні Верховна Рада передбачила покарання за порушення правил карантину. Адміністративна стаття «Порушення правил щодо карантину людей» передбачає штраф у 17-34 тисяч гривень або 34-170 тисяч гривень для посадовців за недотримання карантину людей. У свою чергу стаття Кримінального кодексу «порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням» передбачає 17-51 тисяч гривень штрафу, або до 6 місяців арешту, або обмеження/позбавлення волі до 3-х чи навіть 5-8 років. При цьому в цих статтях відсутні згадки про носіння масок чи інших засобів індивідуального захисту.
Поліція не раз штрафувала громадян на 17 тис. грн за перебування без маски у громадських місцях, проте 90% з таких протоколів суди скасовували і громадяни штрафів не платили.
Як пояснював раніше адвокат Анатолій Романюк, це пов’язано з кількома причинами. Одна з них – у законодавстві досі не визначено, що таке поняття «громадське місце». Роз’яснення про те, що таке громадське місце уряд оприлюднив у своїй постанові про посилення карантину, однак, як зауважив адвокат, нормативні акти уряду не є законами, а стаття 19 Конституції України передбачає, що «ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством».
Зазначимо, що з пом’якшенням карантину все менше людей дотримуються вимог, зокрема, щодо носіння масок та дистанціювання.
В останні два тижні статистика показувала постійне збільшення добового приросту хворих на коронавірус. Також зросла кількість людей, яких госпіталізують з важким перебігом хвороби, та кількість хворих на пневмонію.