Кабінет міністрів під час засідання 15 січня запровадив ризик-орієнтований підхід для перевірок автобусних перевізників «Укртрансбезпекою».
«Визначено єдині критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від діяльності перевізника. На підставі цього визначатиметься періодичність планових перевірок. Якщо раніше всі пасажирські перевізники автоматично потрапляли у лонг-лист перевірок, відтепер передусім перевірятимуть тих, у кого високі ризики через переобладнаний транспорт, велику кількість порушень правил дорожнього руху, порушення режиму праці та відпочинку водіїв тощо», – цитує міністра інфраструктури Владислава Криклія прес-служба міністерства.
До критеріїв, за якими оцінюватимуть ступінь ризику діяльності перевізника, зокрема, входять:
- кількість аварій упродовж останніх трьох років, що передують плановому періоду, пов’язаних з діяльністю перевізника;
- кількість порушень режиму праці та відпочинку водіїв, виявлені протягом двох років;
- кількість випадків використання автобусів, які не відповідають вимогам законодавства щодо безпеки, комфортності, доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, виявлені протягом останніх двох років;
- кількість зупинок транспортного засобу не в установленому місці або на відстані від краю проїзної частини дороги, що не дає змоги зайти/вийти з транспорту людині з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення, виявлені протягом двох останніх років;
- кількість випадків ненадання водієм допомоги під час висадки/посадки особам з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення, виявлені протягом двох календарних років.
Залежно від ступеня ризику діяльності підприємства, «Укртрансбезпека» проводитиме перевірки:
- не частіше одного разу на два роки – високого ступеня ризику;
- не частіше одного разу на три роки – середнього ступеня ризику;
- не частіше одного разу на п'ять років – незначного ступеня ризику.
Додамо, що Кабмін затвердив та передав до Верховної Ради законопроект про створення в Україні Національної комісії у сфері транспорту, що, зокрема, має регулювати ціни на пасажирські перевезення.