Уряд знає причини інфляції

11:00, 15 березня 2008

За даними Держкомстату України, індекс споживчих цін у січні 2008 року становив 2,9%, у лютому поточного року - 2,7%. "Такий рівень інфляції, - наголосив міністр економіки України Богдан Данилишин, - головним чином, сформований під впливом зростання цін на продукти харчування, питома вага яких у споживчому кошику складає 52%". Про це повідомляє прес-служба Міністерства економіки України.

Міністр зауважив, що серед основних причин росту цін на продовольчі товари, насамперед, зростання цін на сільськогосподарську продукцію.

Провідним чинником інфляційних процесів в Україні є інфляція витрат, яка формується групами факторів.

До першої групи відноситься підвищення цін на енергетичні компоненти витрат, зокрема, збільшення ціни на природний газ та цін на нафту.

До другої групи факторів відноситься підвищення заробітної плати працівників із перевищенням темпів зростання продуктивності праці. Зростання реальної зарплати у січні 2008 року становило 14,1%, в цілому у 2007 році - 12,5%, в той час, як продуктивність праці зросла на 6,9%.

До третьої групи факторів відноситься підвищення вартості транспортування (ефект енергетичної компоненти та компоненти зростання заробітної плати) та мультиплікативне зростання усіх матеріальних витрат (вторинний ефект попередніх факторів).

"Водночас, - підкреслив Богдан Данилишин, - у січні-лютому зростання доходів населення відбувалося в умовах зменшення схильності до заощаджень, що сформувало певний надлишок попиту на ринку. Так, у січні рівень споживчих витрат склав 92% від валового наявного доходу домогосподарств”.

Розширення споживчого попиту населення відбувалось під впливом дії декількох чинників, а саме: прискореного зростання доходів населення; приріст реальних наявних доходів у січні 2008 року - 23,4% порівняно із січнем 2007 р.; "підігрівом" споживчого попиту з боку банківської системи через кредитування. Обсяги кредитування фізичних осіб у січні-лютому 2008 року зросли на 8,6%, при цьому обсяг чистих запозичень населення склав більше 4,2 млрд грн, що становить більше 20% від січневої заробітної плати.

“Як суттєвий фактор прискорення динаміки цін також слід враховувати високі інфляційні очікування у суспільстві, які підігріваються заявами політичних опонентів”, - підкреслив міністр.