Уряд зобов’язав національні ВНЗ підтвердити свій статус

Процедура підтвердження стартує з 2018 року

13:53, 22 листопада 2017

Кабінет міністрів України затвердив порядок і критерії надання вищому навчальному закладу статусу національного, а також підтвердження або позбавлення таких закладів цього статусу. Відповідне рішення було прийнято на засіданні уряду в середу, 22 листопада, повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».

«Сьогодні з 208 вишів 115 мають статус національного, тому нам необхідно цією постановою визначити чіткі критерії для надання та позбавлення цього статусу», – сказала міністерка освіти і науки України Лілія Гриневич під час засідання.

Згідно з проектом рішення, уряд встановив, що виші, які отримали статус національного до 2017 року включно, повинні будуть його підтвердити. Зокрема, ВНЗ, яким такий статус був наданий в 1994-1997 роках, повинні будуть підтвердити його в 2018 році, 1998-2000 роках – в 2019 році, 2001-2003 роках – в 2020 році, 2004-2006 роках – у 2021 році, 2007- 2009 роках – у 2022 році, 2010-2013 роках – в 2023 році і 2014-2017 роках – в 2024 році.

Підтвердження статусу має здійснюватися раз на сім років і передбачає проведення як внутрішнього, так і зовнішнього аналізу вишу. Порядок надання статусу передбачає, що він надається за результатами конкурсу, який оголошується щорічно до 31 січня Національним агентством з питань забезпечення якості вищої освіти на підставі кількості вакантних статусів національних вишів. При цьому ця кількість не може бути більшою за кількість вишів, які втратили статус національних у попередньому календарному році. Якщо вакантних статусів немає, то конкурс не оголошується.

Щорічно до 31 жовтня Нацагентство на підставі конкурсних справ приймає рішення про надання тому чи іншому вишу статусу національного. Після цього Міністерство освіти і науки подає Кабміну проект указу президента про присвоєння вишу статусу національного.

До слова, на початку 2016 року відповідний порядок виставлявся на громадське обговорення. Згідно з ним, для отримання вищим навчальним закладом статусу національного він має відповідати таким критеріям:

– обов’язкові: сертифікація системи внутрішнього забезпечення якості, відсутність порушень Ліцензійних умов, наявність єдиного інформаційного середовища ВНЗ, розміщення на веб-сайті ВНЗ інформації відповідно до законодавства;

– порівняльні: низка показників, серед них співвідношення кількості студентів та викладачів з урахуванням наукового ступеня/звання останніх, кількість студентів та викладачів, які впродовж визначеного періоду навчалися/стажувалися за кордоном, кількість іноземних студентів денної форми навчання, кількість студентів-переможців міжнародних студентських олімпіад, показники індексів Гірша викладачів та наукових співробітників університету та інші критерії;

– преміальні: місце ВНЗ в міжнародних рейтингах, наявність іноземних та міжнародних акредитацій.

Окремо прописана вимога щодо оприлюднення національними ВНЗ на власних веб-сайтах щорічних моніторингових звітів про виконання цих критеріїв. При цьому в проекті передбачена досить сувора санкція за надання неправдивої інформації – позбавлення ВНЗ статусу національного та можливість подати повторне клопотання щодо надання такого статусу не раніше, ніж через 5 років.