Нотаріуси та інші суб'єкти реєстрації будуть зобов'язані перевіряти судові рішення на можливість їх підробки перед вчиненням реєстраційних дій. Таке рішення Кабінет Міністрів ухвалив на засіданні у четвер, 8 вересня за пропозицією Міністерства юстиції, пише «Урядовий портал».
«Одна зі схем, яка використовувалася рейдерами, - це підроблені судові рішення, коли рейдери фальсифікували друку або йшли на змову з суддею, який видавав рішення, однак не реєстрував його», – пояснив суть проблеми міністр юстиції Павло Петренко.
За його словами, якщо реєстратор відповідне рішення знайде в реєстрі судових рішень, то він буде здійснювати реєстраційну дію, а якщо такого рішення не буде - реєстраційна дія не буде здійснюватися. Міністр також повідомив, що Мін'юст передав у Національне антикорупційне бюро усі матеріали, що стосуються спроб захоплення майна та бізнесу з використанням реєстрів.
«Дуже важливо, щоб особи, які були до цього причетні, несли відповідальність. Ми також закликаємо НАБУ приєднатися до підписання меморандуму між міністерством юстиції та Національною поліцією про автоматизований обмін інформацією, щоб мати можливість по гарячих слідах затримувати ділків, які причетні до рейдерства», - сказав Петренко.
Міністр юстиції також звернувся до народних депутатів ухвалити законопроект №5067, який запроваджує кримінальну відповідальність за вчинення рейдерських захоплень на рівні корупційних злочинів – до восьми років ув'язнення із спецконфіскацією. «При цьому будуть каратися всі особи, причетні до рейдерських схем: реєстратори, заявники та вигодонабувачі/набувачі», - зазначив міністр.
Згідно з даними Мін'юсту, у 2015 році було зафіксовано 3 тис. рейдерських захоплень, 2,7 тис. з яких закінчилися успішно. Після створення комісії щодо розгляду скарг у сфері державної реєстрації, за сім місяців вона розглянула близько 250 скарг, з них у 150 випадках майно повернули законним власникам.