Усе буде ФІФА

Попри гучний корупційний скандал Росія таки прийматиме чемпіонат світу з футболу 2018 року

18:00, 13 листопада 2014

Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА) зняла з Росії та Катару звинувачення в корупції щодо виборів місця проведення чемпіонатів світу 2018 і 2022 року. Організація не знайшла порушень російської та катарської сторін у процесі виборів країн-господарів наступних мундіалів.

Натомість «дісталося на горіхи» Англії, яку звинуватили у спробі підкупу екс-віце-президента ФІФА під час передвиборної гонки за право приймати ЧС-2018.

У мережі уже жартують, що ФІФА розпочала розслідування проти ФІФА, ФІФА сама перевірила ФІФА і дійшла висновку, що у ФІФА усе гаразд. Розслідування, яке тривало понад рік і під час якого опитали 75 осіб і назбирали понад 200 тисяч сторінок матеріалу, завершилося нічим. Попри вимоги світової громадськості, Росія і Катар залишаються господарями ЧС-2018 і ЧС-2022 відповідно.

Фактично, оголошення результатів розслідування означає, що усі питання щодо правомірності надання Росії і Катару прав на проведення мундіалів повинні бути закриті. Однак історія з розслідуванням може мати продовження, оскільки представники Комітету з етики ФІФА уже готують апеляцію щодо цього рішення.

Розповіли, та не все

Одразу ж після оголошення результатів розслідування стало відомо, що ФІФА опублікувала не повний звіт Комітету з етики ФІФА, який займався розслідуванням. Зокрема, один із членів цього комітету Майкл Гарсія готує  апеляцію щодо звіту асоціації з розслідування процесу виборів. Як виявилося, у ФІФА вирішили не публікувати повністю його звіт про розслідування, оприлюднивши лише короткий оглядовий матеріал.

Також з прес-релізу ФІФА громадськість дізналася, що від російської сторони отримали недостатньо свідчень і лише невелику частину необхідних документів. У звіті зазначили, що оргкомітет «Росія-2018» під час підготовки та виборів господаря чемпіонату світу використовував орендовані комп'ютери, які потім повернули власникам. Власники ж підтвердили, що через деякий час комп'ютери знищили.

При цьому у ФІФА підтримали ініціативу комітету з етики відкрити справи щодо конкретних посадових осіб, чию незаконну діяльність виявили під час розслідування. У першу чергу це стосується екс-глави Азіатської конфедерації футболу Мохамеда бін Хаммама, чия компанія, за даними ЗМІ, перерахувала чиновникам ФІФА більше $5млн, щоб Катар став господарем ЧС-2022.

У той же час, ФІФА звинуватила Футбольну асоціацію Англії (ФА) у підриві процесу виборів країни-господаря чемпіонату світу 2018 року. Йдеться про те, що Англія брала участь у передвиборній гонці за право проведення ЧС-2018 поряд з заявками Бельгії /Нідерландів, Португалії /Іспанії та Росії, яку в підсумку обрали господинею турніру. У процесі виборів керівництво ФА намагалося заручитися підтримкою колишнього віце-президента ФІФА Джека Уорнера. Англійці надали людині Уорнера допомогу в пошуку роботи, провели тренувальний збір для молодіжки Тринідаду і Тобаго у Великобританії, а також організували вечерю для Карибського футбольного союзу вартістю $55 тис. Таким чином, йдеться у заяві асоціації, представники ФА завдали шкоди образу ФІФА і процесу виборів.

Щодо конкретних посадових осіб, говорять у ФІФА, можуть відкрити дисциплінарні справи. Рішення щодо ініціювання справ прийматиме комітет з етики ФІФА.

Блаттер – великий і могутній

Чинний президент ФІФА, 78-річний Йозеф Блаттер, займає свій пост на чолі асоціації впродовж шістнадцяти років і, за останніми повідомленнями, планує очолювати ФІФА ще на одну каденцію.

Ім’я Йозефа Блаттера у багатьох прихильників футболу давно асоціюється з корупційними скандалами і незаконними схемами. Нещодавно студенти університету Цюриху у рідній йому Швейцарії намагалися вигнати Блаттера з університету, де він читав лекцію. Активістів обурило те,  що футбольна асоціація погрузла у корупції, чому яскравим свідченням став останній мундіаль у Бразилії.

Йозеф Блаттер також відомий своєю близькою дружбою із президентом РФ Володимиром Путіним. Після оголошення вибору країни-господаря ЧС-2018 Блаттер і Путін не соромляться публічно висловлювати всіляку підтримку один одному. Як стало відомо нещодавно, президентів обох федерацій поєднують не лише спільні симпатії, а й великий бізнес. Зокрема, за даними російського видання Лента.ру, підконтрольна президенту ФІФА Йозефу Блаттеру будівельна компанія отримала дозволи на зведення низки об'єктів до ЧС-2018 у Росії.

«По-перше, РФС вже заявив про беззаперечну підтримку на виборах президента ФІФА, які відбудуться в травні наступного року. Крім того, за деякими даними, чиновнику обіцяли деякі преференції, які стосуються проведення в Росії чемпіонату світу. Зокрема, це стосується афілійованої з Блаттером будівельної компанії, яка вже отримала підряди на зведення в Росії низки об'єктів», - йдеться у матеріалі видання. Саме тому риторика чинного глави ФІФА наразі виглядає цілком проросійською.

Обговорення правомірності надання Росії права на проведення ЧС-2018 від весни цього року вийшло за межі футбольного світу. Зважаючи на військову агресію Російської Федерації в Україні, низка політиків та діячів звернулася до Йозефа Блаттера перенести мундіаль-2018 з Росії до іншої країни. З таким зверненням до глави ФІФА зверталися віце-президент Великобританії Нік Клегг, американський сенатор Джойн Маккейн, однопартієць канцлера Анґели Меркель, віце-голова фракції ХДС у Бундестазі Міхаель Фукс. Однак керівництво ФІФА залишилось незворушним навіть після збитого проросійськими активістами пасажирського літака Боїнга-777 у липні цього року. В асоціації продовжують повторювати, що Росія - надійний партнер ФІФА, і наступний мундіаль відбудеться саме на неосяжних просторах РФ.

Після офіційного оголошення результатів розслідування Йозеф Блаттер вкотре продемонстрував світові, що гроші важливіші за хорошу репутацію. Як відомо, росіяни повинні збудувати 11 стадіонів, а також забезпечити усю необхідну інфраструктуру. Ціна питання - $20 млрд, з якими російський мундіаль претендує стати найдорожчим у світі.