Рішення ЦВК про позбавлення мандата депутата Сергія Власенка та призначення на його місце Романа Стаднійчука є передчасним, вважає заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна.
На початку засідання вона зазначила, що до ЦВК надійшла заява С.Власенка, у якій він просить комісію не реєструвати на його місце наступного у списку «Батьківщини» депутата допоки Верховний суд України не прийме рішення про дострокове позбавлення його депутатства, пише УНІАН.
Також Ж.Усенко-Чорна додала, що до ЦВК надійшла інформація про подання 54 народних депутатів до Конституційного суду України з проханням роз’яснити, якими можуть бути дії Центральної виборчої комісії у ситуації, що склалась. Вона уточнила, що ВАСУ може прийняти рішення про перегляд своєї постанови у Верховному суді України протягом 15 днів. Таким чином, зазначила Ж.Усенко-Чорна, “я вважаю, що прийняття рішення стосовно Власенка є на сьогодні передчасним”.
Однак більшість членів ЦВК (9 із 14 присутніх, 5 утримались) все-таки проголосували за порядок денний, а згодом замінили Власенка Стаднійчуком.
Під час обговорення проекту постанови про визнання обраним народним депутатом Р.Стаднійчука замість С.Власенка Ж.Усенко-Чорна зазначила, що рішення ВАСУ про позбавлення С.Власенка депутатських повноважень є сумнівним, і ВСУ має підстави його переглянути.
Заступник голови ЦВК додала, що це рішення суду несе загрозу для конституційних прав громадян України. З нею погодились члени ЦВК Юлія Швець та інший заступник голови ЦВК Андрій Магера.
А.Магера заявив, що за неофіційною інформацією, у справі С.Власенка подано звернення до Європейського суду з прав людини. За його словами, “якщо Європейський суд ухвалить рішення на користь заявника, виникне нехороша ситуація для ЦВК”.
Він нагадав, що у 2002 році Центральна виборча комісія відмовилась зареєструвати кандидатом у депутати Миколу Мельниченка, згодом Європейський суд ухвалив рішення на його користь, але, за словами А.Магери, поновити М.Мельниченка вже було неможливо.
А.Магера наголосив, що в ситуації із С.Власенком у разі позитивного рішення Європейського суду ЦВК так само не зможе поновити С.Власенка на посаді народного депутата.
У свою чергу голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал зазначив, що як подання до Конституційного суду України, так і заява про перегляд у ВСУ постанови ВАСУ формально не виключає розгляд питання про реєстрацію наступного за списком “Батьківщини” кандидата у депутати на засіданні ЦВК.
На думку В.Шаповала, “якщо комісія буде чекати рішення Європейського суду з прав людини, то розгляд рішення про реєстрацію перенесеться на невизначений термін”.
“Ми створимо ситуацію, коли квота партії за списком буде не заповнена”. - додав голова комісії. Разом з тим він заявив, що утримається під час голосування цього питання. В.Шаповал також додав, що у нього є певні сумніви щодо даних Р.Стаднійчука. За словами В.Шаповала, спочатку цей кандидат у депутати ідентифікував себе як керуючий партнер адвокатського об’єднання “Немесіда”, але у його трудовій книжці жодної згадки про цю компанію немає. “Тому виникають великі сумніви щодо його статусу”, - сказав В.Шаповал.
За його словами, «потрібні додаткові зусилля щодо встановлення адекватності пана Стаднійчука у народні депутати».
Після цього голова ЦВК поставив на голосування спочатку проект постанови про визнання обраними Олександра Козуба та Романа Стаднійчука народними депутатами, а потім і про реєстрацію їх народними депутатами. За обидва ці проекти постанови проголосували 8 членів ЦВК, жодного проти і 6 - утримались.
Нагадаємо, сьогодні ЦВК зареєструвала замість Сергія Власенка та Андрія Веревського народними депутатами Романа Стаднійчука та Олександра Козуба.
6 березня 2013 року Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) позбавив депутатських повноважень депутата від ВО «Батьківщини» Сергія Власенка без права оскаржити це рішення. Опозиція уже заявила, що буде оскаржувати рішення ВАСУ у Європейському суді з прав людини.
Додамо, що 5 березня Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) позбавив депутатських повноважень депутата від Партії регіонів Андрія Веревського.