Усі претенденти на Шевченківську премію-2014 (список)

23:13, 4 листопада 2013

Автори 56 творчих робіт можуть стати лауреатами Національної премії України імені Тараса Шевченка. Саме стільки заявок прийняв відповідний комітет до участі у першому конкурсному турі.

Йдеться про твори усіх 9 традиційних напрямів: література, театральне мистецтво, літературознавство та мистецтвознавство, концертно-виконавське мистецтво, публіцистика і журналістика, образотворче мистецтво, кінематографія, народне і декоративно-прикладне мистецтво, музичне мистецтво.

Перелік претендентів уже подано на офіційному сайті комітету Шевченківської премії.

Найбільше претендентів – на премію з літератури: у переліку – 15 творів дванадцяти авторів, зокрема трилогія Левка Різника: «Самотність пророка», «Поет і Владика», «Доктор і Професор». Більше одного твору також подано авторства Мирослава Дочинця («Криничар» та «Горянин») і Юрія Щербака («Час смертохристів. Міражі 2077 року», «Час великої гри»). Також у переліку - «Притулок для блазнів» Олега Чорногуза, «Амальгама» Юрія Буряка, «Рось-Марія» Наталі Околітенко, «Мисливці на снігу» Костянтина Москальця. Крім того серед претендентів на звання лауреата – Станіслав Бондаренко за «Пікнік із мільярдером», Михайло Пасічник – за «Свідомість удосвіта», Володимир Лис – за «Століття Якова», Ганна Чубач – за «Радість висоти», Петро Кралюк – за «Шестиднев, або Корона дому Острозького».

За премію у галузі «літературознавство та мистецтвознавство» позмагаються Дмитро Степовик з працею «Наслідуючи Христа: Віруючий у Бога Тарас Шевченко» та Ірина Гаюк – з «Ілюстрованою енциклопедією вірменської культури в Україні».

Чимало претендентів – у галузі «публіцистика і журналістика». Зокрема Володимир Качкан (книги «Постаті: Студії. Есеї. Сильвети. Рефлексії» у 2-х томах), Віктор Жадько і Раймундас Лопата («Ідемо за Шевченком», «Шевченків Вільно»), Валерій Бебик (цикл фільмів публіцистичного телевізійного проекту «Цивілізація INCOGNITA»), Роман Коваль («Михайло Гаврилко і стеком, і шаблею»), Володимир Корнійчук (книга «Маестро Анатолій Авдієвський. Портрет хору з мозаїки»), Микола Лисенко, (книга «Коріння Шевченкового роду»), львів'янин Олег Романчук, (книга «У пошуках універсуму. Статті, публіцистика, прогнози і спостереження (1990-2011)»), Олександр Михайлюта (книги «Відкриття Миколи Руденка», «Святий Петро із Дивина») і ще один екс-львів'янин Василь Базів (книги «Кінець світу: до і після. Сага про космологічну долю людства» т.1, т.2.).

Лише один претендент – у напрямку «кінематографія». Це Дмитро Ломачук із документальним багатосерійним просвітницьким фільмом «Логос».

Чотирьох кандидатів зареєстровано за напрямком «музичне мистецтво». Премію можуть здобути:

- Олександр Яковчук за хорові твори «На ріках круг Вавілона», «Чи Ти мене, Боже милий, навік забуваєш», Псалми №11, №149, №132, №53 на слова Шевченка,

- Людмила Монастирська за провідні партії в оперних виставах Національної опери України в сезонах 2009-2013 рр.

- Іван Тараненко за концерт-симфонія «Зрак», концерт для фортепіано та симфонічного оркестру «Пневма», симфонічна драма «Благодатна Марія» та «Добра музика».

- Олександр Козаренко за музичні твори «Український реквієм», «Орестея», «Sinfonia Estravaganza».

За лауреатство у галузі «театральне мистецтво» позмагаються команди, що працювали над виставою «Перехресні стежки» (режисер-постановник і автор п’єси Дмитро Чирипюк, художник вистави Андрій Александрович, композитор Юрій Шевченко, актор Олег Стальчук) та оперою «Летючий Голландець» (диригент-постановник Василь Василенко, режисер-постановник Марія Курочка, хормейстер-постановник Людмила Стрельцова, художній керівник проекту Василь Рябенький, артистка Тетяна Плеханова).

П’ятеро претендентів – на премію у напрямі «концертно-виконавське мистецтво». Це Фемій Мустафаєв (музичний альбом «Тарас Шевченко. Солоспіви» та концертні програми останніх років), Іван Сльота (концертні програми 2008-2013 рр.), Ігор Пилатюк (концертні програми з творів сучасних українських композиторів), Роман Ревакович (цикл концертів Польського оркестру «Sinfonia Juventus», цикл симфонічних концертів з творів українських і польських композиторів, цикл з 10 симфонічних концертів з нагоди 100-річчя з дня народження Вітольда Лютославського), Петро Бойко (виконання повістей Т.Г.Шевченка у мистецьких програмах Національної радіокомпанії України).

За напрямом «образотворче мистецтво» – семеро кандидатів. Зокрема Володимир Кабаченко з серією живописних творів «Степові caprichos» (2009-2013 рр.), Анатолій Федірко з арт-проектом «Супрематична Україна», львів'яни Орест Скоп із циклом живописних полотен «Козак Мамай» та Любомир Медвідь (цикл "Ремінісценції"). Також за звання лауреата змагатимуться Анатолій Зорко з циклом "Мальовничий Седнів", Надія Нікіфорова (арт-проект «Шевченкіана. Джерело натхнення»). Спільну позицію займають Магдалина Пуглик-Белень та Михайло Белень (серії творів: «Мої Карпати, рідна Верховина, славна Україна», «Космогонія людства, Україна», «Видатні діячі історії, науки і культури Закарпаття і України»).

І щодо останнього, дев’ятого напрямку – «народне і декоративно-прикладне мистецтво». Тут за звання лауреата поборються двоє кандидатів: Флоріан Юр’єв (оркестр з 20-ти інноваційних струнно-смичкових музичних інструментів) та Олена Медведєва з Анною Тимошок (творчий проект «Креативна книга та вишитий «Кобзар»).

Довідка ZAXID.NET

Нагородження Національною премією провадиться указом президента України. Щорічно присуджується до п`яти Національних премій, але не більше однієї з кожного напряму

  • література,
  • літературознавство і мистецтвознавство,
  • публіцистика і журналістика,
  • кінематографія,
  • музичне, театральне, концертно-виконавське, народне і декоративно-прикладне та образотворче мистецтво).

Лауреатам Національної премії иплачується грошова частина, розмір якої щороку визначає президент України. У 2013 році ця сума становила 260 тис. грн.