24 серпня 2017 року, у День Незалежності України, художній фільм Зази Буадзе «Червоний» виходить в український прокат. Картина стартує відразу на 150-ти екранах, що становить 70% усіх кінотеатрів країни.
А от скільки триватиме прокат фільму, залежить від глядачів. Чи варто глядачеві купувати квиток на «Червоного»? Так. Це не просто український фільм, який потребує глядацької підтримки та реакції. Це добрий український фільм. Можливо, не бездоганний, але дуже добрий.
Про авторів
Повнометражний ігровий фільм зняв режисер Заза Буадзе за сценарієм Андрія Кокотюхи, який є автором однойменного історичного роману. Стрічка, яку спершу мав знімати Ахтем Сеітаблаєв, стала переможцем Сьомого пітчингу Держкіно та була включена до Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів на 2015–2016 роки.
Фільм зняли продюсерський центр «ІнсайтМедіа» та Одеська кіностудія у співпраці з литовською компанією Artbox за фінансової підтримки Державного агентства України з питань кіно.
Над стрічкою працювали оператор-постановник Олександр Земляний, художник-постановник Юрій Ларіонов, продюсери Володимир Філіпов, Андрій Суярко та Алла Овсянникова, автор музики, італійський композитор Франко Еко.
Бюджет стрічки становив ₴20 млн., з яких половину надало Держкіно.
Зйомки проходили навесні та влітку 2016 року в Кривому Розі на одній із закинутих шахт.
Хто такий Червоний?
Данило Червоний (псевдо - Остап) – один із командирів Української повстанської армії. Він потрапляє у сталінський концтабір, вступає в конфронтацію із табірним начальством і....
А от далі, спеціально для тих, хто не читав роману Андрія Кокотюхи ми розповідати не будемо. Зрештою, і той, хто роман читав, знайде у фільмі чимало несподіванок.
А ще спойлери тут не надто доречні, бо фільм має дуже багато від жанру бойовика. І сюжет (особливо у другій половні картини), і фінал підкоряються саме цьому жанру.
Неостанні герої бойовика
Роль Червоного зіграв актор львівського театру ім. Курбаса Микола Береза. Його побратима Ворона, - актор цього ж театру Олег Стефан.
До слова, у наступному проекті Зази Буадзе «Адвокат зі Львова» заявлений у головній ролі ще один «курбасівець» Олег Онещак.
Олег Стефан та Микола Береза у ролях Ворона та Червоного
«Мабуть, у цьому театрі є така аура. Я буду спеціально проводити кастинг саме там і маю підозри, що будуть в мене зніматись ще актори звітам. Я радий тому, що вже сталося, радий тому, що ще має статись. Так, справді, я думаю, це добра акторська школа», - розповів ZAXID.NET режисер Заза Буадзе.
Також у ролях - Олег Шульга (Віктор Гуров), Олександр Мавритц (майор Абрамов), Ігор Колтовской (Коля Тайга), Любов Тищенко (Таміла).
Акторський склад (що є рідкістю для українського кіно) працює надзвичайно точно. Хочеться відзначити переконливу, без традиційної надмірної «театральщини» гру практично усіх героїв. Мабуть, лише Олександр Мавритц у ролі начальника табору надто переграє. Блискучим є виконання ролі злодія у законі київським актором та режисером Ігорем Колтовським. Вмотивовано стримані та лаконічні у своїй грі Береза та Стефан.
Олег Шульга у ролі радянського льотчика, що опинився у таборі після того як вийшов із німецького оточення грає героя, чиї світоглядні зміни є у картині найбільшими. Скупа гра актора нагадує стиснуту пружину, щоб розпростуватись під кінець історії. Направду добра робота.
Привабливість героїв й у тому, що вони - не чорно-білі. Створюю чи героїчне історичне кіно, автори змогли уникнути пафосу та котурнів.
Червоний ґрунт для Червоного
Автори фільми збудували концтабір на одній із закинутих шахт Кривого Рогу. Можна сказати, що місцевий червоний ґрунт став окремим героєм картини, додатковим кодом та символом, що працює на повну потужність.
Місцевий червоний ґрунт став окремим героєм картини
Щодо недоліків, то у деяких сценах надто помітно грим, але то не псує загального враження.
Обмежений простір не став на перешкоді для активного та динамічного зображення. Навпаки, невелика кількість кольорів та локацій ніби поглиблює драматизм дії та додає їй вірогідності.
«Червоний». Далі буде
Добре, що уже хвалене рішення про зйомки приквелу під назвою «Червоний. Без лінії фронту», що розповідатиме про події до того, як Червоний опинився у таборі. Проект приквелу став переможцем Десятого пітчингу Держкіно в червні 2017 року та буде включений до Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів. Згодом має вийти і третій фільм. А ще кінокомпанія Star Media обіцяє спродюсувати міні-серіали на основі всіх повнометражних частин трилогії.
Але навіщо чекати, якщо можна уже зараз піти у кіно.