Усвідомлене батьківство: як підготуватися до вагітності

П’ять важливих кроків для батьків перед зачаттям дитини

10:00, 13 жовтня 2021
СПЕЦПРОЕКТ

Усі без винятку пари хочуть, аби у них народилися здорові діти. А для цього до зачаття дитини обом батькам, а не лише жінці, треба ретельно готуватися. Нині наводимо п’ять важливих кроків, які варто зробити чоловіку та жінці, плануючи поповнення в сім’ї.

Крок перший: позбудьтеся шкідливих звичок

Майбутні батьки повинні хоча б за три місяці до зачаття кинути курити, вживати алкоголь, наркотики. Плід жінки, яка курить, має менші розміри та вагу. У батька-курця знижується кількість активних сперматозоїдів.

Вживання алкоголю та наркотичних препаратів викликають затримку внутрішньоутробного розвитку, що значно погіршує стан здоров’я уже народженої дитини.

Крок другий: збалансоване харчування

Раціон майбутніх батьків має бути багатий на цільнозернові продукти, рослинні олії, горіхи, свіжі овочі та фрукти, нежирні сорти м’яса і риби, морепродукти.

Соломія Поцюрко, педіатриня, консультантка медичної лабораторії «Ескулаб», рекомендує хоча б за три місяці до початку планування вагітності розпочати приймати фолієву кислоту у дозі 400 мкг/добу (1 раз на добу) – для профілактики вад розвитку нервової трубки. Вона сприяє дозріванню яйцеклітини, а також необхідна для формування нервової системи у плода. Фолієвої кислоти багато у шпинаті, моркві, бананах, печінці, сирі, молоці тощо.

У жодному разі не вживайте БАДів, вітамінів, тощо керуючись порадами людей без медичної освіти. Якщо бажана вагітність наступила, варто продовжувати приймати фолієву кислоту впродовж першого триместру.

Крок третій: здайте загальний аналіз крові

Він дозволить виявити, в якому стані організм майбутніх батьків: чи немає анемії, запальних процесів, проблем зі згортанням крові. До слова, цей аналіз варто здавати не лише при плануванні вагітності, а й усім людям хоча б раз на рік. Разом із загальним аналізом крові не варто забувати про рівень феритину та сироваткового заліза, особливо якщо ви в групі ризику латентного дефіциту заліза та залізодефіцитної анемії.

Варто також дізнатися групу крові обох батьків, зокрема, резус-фактор (Rh), особливо якщо це перша вагітність. Резус-фактор – це складний білок, який розташований на поверхні еритроцитів. Якщо у майбутньої матері негативний резус-фактор, а у чоловіка – позитивний, може виникнути резус-конфлікт, оскільки майбутня дитинка може успадкувати цей білок від батька. Імунна система матері зреагує на позитивний резус-фактор плода та почне продукувати антитіла, які атакуватимуть еритроцити ще ненародженої дитини. Під час першої вагітності резус-конфлікт може і не виникнути. Проте при наступних цей ризик зростає.

Уже під час вагітності майбутня мама може перевірити наявність антирезус-антитіл. Якщо вони відсутні, то одразу після народження дитини жінці вводять Rh-імуноглобулін для запобігання імунної реакції при наступних вагітностях.

Крок четвертий: пройдіть діагностику інфекційних захворювань

Обом партнерам слід навідатися до спеціаліста: жінці – до гінеколога, чоловікові – до уролога і з’ясувати стан свого здоров’я. Це треба зробити навіть тоді, коли пару нічого не турбує. Жінці необхідно здати зішкріб із урогенітального тракту на інфекції, що передаються статевим шляхом та ПАП-тест методом рідинної цитології. Також потрібно здати аналіз крові на TORCH інфекції (IgG+IgM до токсоплазми, цитомегаловірусу, герпесу I та II типів, краснухи), сифіліс, ВІЛ, гепатити В та С. Кожна з цих недуг може негативно відбиватися на плоді та перебігу вагітності, тому їх слід позбуватися ще на етапі планування вагітності. Якщо під час обстежень у вас виявили відхилення від норми не панікуйте і не шукайте поради в Інтернеті – зверніться до лікаря.

Крок п’ятий: з’ясуйте чи нема у вас хронічних захворювань

Хронічні захворювання можуть впливати не лише на якість життя, а на фертильність і перебіг вагітності. На етапі планування вагітності необхідно перевірити щитоподібну залозу – це можна зробити здавши кров на рівень тиреотропного гормону (ТТГ). Порушення функції щитоподібної залози призводити до ускладнення вагітності, передчасного народження та навіть неможливості зачати дитину. Не забуваєм також про візит до стоматолога, оскільки під час вагітності підвищується рівень захворювань ясен і ризик виникнення карієсу. Тому краще провести санацію ротової порожнини завчасно. Зустріч з терапевтом чи сімейним лікарем перед зачаттям обов’язкова для всіх людей з хронічними захворюваннями. Не забувайте інформувати вашого лікаря про те, що ви плануєте вагітність та про всі ліки, які ви вживаєте. Оскільки не всі препарати можна приймати під час вагітності.

Не занепадайте духом, якщо вам не вийшло завагітніти з першого разу. Більшість здорових фертильних пар до 35 років можуть зачати упродовж 6-12 місяців. А ось жінкам, старшим за 35 років, рекомендовано звернутись до лікаря, якщо завагітніти не вдалось впродовж 6 місяців.

Усі лабораторні дослідження, які молодим батькам треба пройти перед зачаттям, швидко і зручно можна зробити у відділеннях лабораторії «Ескулаб», яка завоювала довіру українців, як лабораторія високої якості і європейських стандартів. А замовляючи аналізи онлайн, клієнти лабораторії отримують 10% знижки, тож мають можливість перевірити своє здоров’я з вигодою для себе.