Уже депутати

Близько 20 львів’ян уже сьогодні можуть впевнено сказати, що виграли вибори до Верховної Ради

17:47, 30 вересня 2014

Є така популярна серед політиків і політтехнологів теза: вибори насправді виграють задовго до дня голосування. ZAXID.NET вирішив проаналізувати –  хто ж із львів’ян стане депутатом нової Верховної Ради за будь-якої погоди?

Мешканці Львова чи області присутні у списках практично кожної із понад 30 партій, що беруть участь у цих виборах, однак щоб пройти до парламенту партія має подолати виборчий поріг у 5%. Тому ми вирішили обмежитися аналізом виборчих списків 10 найбільш рейтингових, за даними соціологів, партій. Люди, що присутні у цих списках сформують більшу половину парламенту (225 місць), оскільки депутатів-мажоритарників буде менше (вибори не відбудуться у Криму і, очевидно, у тих округах Донбасу, які контролюють терористи).

«Блок Петра Порошенка»

Шанси: «Блок Петра Порошенка», за даними різних соціологічних компаній, є лідером перегонів і може розраховувати на 40-45% голосів виборців, або ж 95-110 депутатських мандатів.

Звичайно, за місяць, що залишився до виборів, ще можливі коливання партійного рейтингу у ту чи іншу сторону, однак навряд чи «Блок Петра Порошенка» проведе менше 90 депутатів за списком.  До того ж, варто не забувати, що БПП стане основою нової пропрезидентської коаліції, звідки депутатів рекрутуватимуть в уряд та на інші посади у виконавчій владі – а отже депутатський мандат можуть отримати і багато кандидатів із другої сотні списку.

За таких умов, гарантоване місце у Верховній Раді отримають відомий львівський політтехнолог Ігор Гринів (№14), який зараз є заступником голови Адміністрації президента, та колишній професор Львівського університету і екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник (№17).

Компанію їм складе і голова громадської організації «Я – львів’янин» Андрій Антонищак (№39). У Львові Антонищак запам’ятався організацією регулярних пікетів мерії (зокрема, з протестами проти заборони продажу алкоголю біля шкіл), а також активною і безпосередньою участю у подіях на Майдані та в зоні АТО.

Повернеться до парламенту і Степан Кубів (№59), який після революції встиг прокерувати менше чотирьох місяців в НБУ. У 2012 році Кубів, як один з лідерів «Фронту змін» на Львівщині, став народним депутатом за списком «Батьківщини».

Співачка Оксана Білозір, яка два роки провела поза Верховною Радою, знову туди повернеться – у списку «Блоку Петра Порошенка» у неї 80 місце. Білозір уже тричі поспіль була депутатом Верховної Ради у 2002-2012 рр. з невеликою перервою, коли вона очолювала міністерство культури України. У 2012 році Оксана Білозір як самовисуванець невдало балотувалася по мажоритарному округу на Житомирщині, де зайняла лише четверте місце.

Майже гарантовано депутатський мандат цього разу отримає львівський бізнесмен і ресторатор Петро Адамик (№95), який зараз очолює виборчий штаб БПП у Львівській області. Адамик є також депутатом Львівської міськради і президентом обласної федерації регбі.

Окрім уже названих, у списку «Блоку Петра Порошенка» є ще двоє львів’ян, які можуть стати депутатами, однак уже після виборів – прийшовши на заміну своїм колегам, що підуть працювати у виконавчу владу. Це 30-річний юрист Борис Сікліцький (№137), заступник директора ТОВ «Центр Медіагруп» і 39-річний начальник ДПІ у Франківському районі Львова Юрій Гринів (№161), молодший брат заступника голови АП Ігора Гриніва.

Радикальна партія Олега Ляшка

Шанси: Соціологи прогнозують, що за радикалів проголосують 10-15% виборців, що дозволить їм провести за списком до 40 депутатів.

Найбільш ексцентричний український політик Олег Ляшко взяв у прохідну частину списку небагато львів’ян, але й тут він зумів здивувати – до чільної п’ятірки списку, яка буде опублікована на кожному виборчому бюлетені, увійшов 81-річний Юрій Шухевич – син легендарного головнокомандувача УПА Романа Шухевича.

Юрій Шухевич уже не вперше бере участь у виборах – у 2006 і 2012 роках він очолював виборчий список Української національної асамблеї (УНА). Тоді УНА отримала 0,06% і 0,08% відповідно. Невідомо скільки Шухевич додасть до рейтингу Ляшка цього разу, але майже напевно можна сказати, що саме Юрій-Богдан Романович Шухевич як найстарший за віком кандидат зачитуватиме з трибуни присягу народного депутата на першому засіданні новообраної Верховної Ради.   

До Верховної Ради потрапить також Андрій Мисик, який посів 27 місце у списку Ляшка. Мисик є голова громадського руху «Народний контроль», нещодавно зареєстрованого у Мінюсті як партія, а також очолює виборчий штаб Радикальної партії у Львівській області. У 2008-2010 рр. Андрій Мисик був депутатом львівської міськради від партії «Пора».

У списку Радикальної партії Ляшка є ще кілька львів’ян, але вони мають відверто примарні шанси на отримання депутатського мандата. Це 23-річний аспірант ЛНУ ім. І.Франка Андрій Карпенко (№89), директор будівельної компанії ПП «Данмарбуд» Андрій Кучма (№117), представник «народної Самооборони» у  Львові Оксана Медвідь (№143), керівник дитячого гуртка Іван Андрійчик (№144), підприємець із під львівського села Наварія Олег Фар’ян (№160) і безробітний активіст РП Андріан Павлишин (№177).

«Батьківщина»

Шанси: партії, яку очолює екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, соціологи прогнозують 8-12% або ж 30-35 місць у парламенті, отриманих за списком.

У прохідній частині списку «Батьківщини» нема представників Львівщини. З певною натяжкою таким можна вважати лише уродженця Львова Сергія Власенка (№15), який політичну кар’єру, втім, почав робити уже в Києві.

Загалом у списку «Батьківщини» семеро львів’ян, зокрема, активіст «Батьківщини» і колишній чиновник з Львівської міськради Тарас Баранецький (№70) і колишній депутат Львівської міськради від «Нашої України» Юрій Батюк (№219).

«Громадянська позиція»

Шанси: за даними різних соціологічних компаній, ГП може розраховувати на 7-10% голосів виборців, що дозволить отримати за списком 25-30 депутатів.

 «Громадянська позиція», як і Радикальна партія Ляшка, вперше потрапить до парламенту і проведе за списком щонайменше чотирьох представників Львівщини.

У Верховну Раду гарантовано потрапить Тарас Стецьків (№7), один із найдосвідченіших нардепів в Україні – він уже був членом п’яти скликань парламенту. У 2012 році Стецьків програв Ігореві Васюнику у 117 окрузі Львова, але тепер знову зможе повернутися до зали під куполом.

Окрім Стецьківа, народними депутатами від партії Анатолія Гриценка стануть: директор ТзОВ «Професійна ліга» і видавець газети «Львівська пошта» Анатолій Забарило (№8), чинний позафракційний депутат Олег Канівець, який у квітні 2013 року вийшов із фракції «Батьківщини», та київський юрист Ігор Пукшин (виходець з Турківського району Львівщини), який у 2012 році балотувався у 125 окрузі, але посів лише третє місце.

У виборчий список «Громадянської позиції» ще кілька відомих львів’ян, однак їхні шанси пройти до парламенту мінімальні. Це, зокрема, головний лікар Львівської обласної психіатричної лікарні Олександр Фільц (№48) і колишній депутат Львівської міськради від «Пори» (у 2006-2010 рр.) Олег Сорочкін (№52), який працює у Львівській Політехніці.

«Народний фронт»

Шанси: соціологи прогнозують, що за партію Яценюка-Турчинова проголосують 6-10% виборців, що дозволить їй провести у Верховну Раду 25-30 кандидатів зі списку. Якщо ж партія увійде до нової пропрезидентської коаліції (що цілком ймовірно), до парламенту зможуть зайти ще кілька кандидатів, що опинилися нижче.

Практично гарантований депутатський мандат Андрію Парубію (№4), який зажив великої популярності як комендант Майдану і трохи розгубив цю популярність як секретар РНБО. Втім, це не завадило Яценюку з Турчиновим включити його у першу п’ятірку – разом з киянкою Тетяною Чорновол (№2), яка запам’яталася безкомпромісним протистоянням з Ярославом Дубневичем на виборах 2012 року у Городку.

Потрапить до парламенту і випускник Львівської «політухи» військовий аналітик Дмитро Тимчук (№13), який став надзвичайно популярним у соцмережах завдяки своїм щоденним повідомленням і прогнозам про перебіг АТО.

Впевнено себе можуть почувати діючий депутат від «Батьківщини» Ігор Васюник (№17) і заступник голови СБУ Андрій Левус (№23), який у період Революції гідності був керівником комендатури самооборони Майдану. Левус, до речі, відомий ще й тим, що у 2011 році подав до суду на президента Януковича з вимого скасувати продовження українсько-російського договору про базування Чорноморського флоту РФ в Криму.

Натомість нинішній міністр Кабінету міністрів Остап Семерак (№33) та гендиректор  телеканалу «Еспресо» і народний депутат від «Батьківщини» Микола Княжицький (№34) у парламент потраплять, скоріш усього, лише після того, як хоча б кілька депутатів з верхньої частини списку складуть свої повноваження.

Ще більш примарні шанси стати депутатами має колишній викладач Львівського інфізу, а тепер заступник міністра внутрішніх справ Микола Величкович (№40); діючий депутат Михайло Хміль (№42), який два роки тому переміг на «мажоритарці» у Львові; начальник головного управління юстиції у Львівській області Микола Кадикало (№51) та ще семеро львів’ян, включених у список.

«Сильна Україна»

Шанси: у виборчому списку партії, яку очолює Сергій Тігіпко нема жодного львів’янина. За прогнозами соціологів, «Сильна Україна» має шанси подолати виборчий бар’єр і провести 15-20 депутатів.

***

«Самопоміч»

Шанси: на межі проходження у Верховну Раду, за даними соціологів, перебувають відразу дві виразно «львівські» партії – «Свобода» і «Самопоміч».  Оцінювати їхні шанси на подолання виборчого бар’єру – справа невдячна, хоча варто зауважити, що за даними соціологів, динаміка рейтингу «Самопомочі» є позитивною, на відміну від «Свободи». За місяць до виборів соціологи фіксують рейтинг «Самопомочі» на рівні 3-5%.

Мінімально долаючи виборчий поріг, «Самопоміч» проведе у Верховну Раду двох львів’ян і двох вихідців з Львівщини – громадську активістку Ганну Гопко (№1), гендиректора однієї з найбільших львівських IT-компаній Eleks Software Олексія Скрипника (№3), директора «Української правничої фундації» Оксану Сироїд (№4) і депутата Львівської міськради, голову наглядової ради «ПрАТ ПівденьЗахіделектромережбуд» Олега Лаврика (№12).  

Є значні шанси потрапити у парламент і у співкоординатора «Реанімаційного Пакету Реформ» уродженця Бродів Остапа Єднака (№17) та відомого львівського адвоката Руслана Сидоровича (№21).

Окрім того, до виборчого списку «Самопомочі» входять президент Львівського туристичного альянсу Лев Підлясецький (№26), директор департаменту гуманітарної політики Льввіської міськради Олег Березюк (№28), керівник управління зовнішньо-економічних відносин та інвестицій Львівської міськради Сергій Кіраль (№32), керівник секретаріату Львівської міськради Любомир Зубач (№34), представник громадської організації «Об'єднання "Самопоміч"» Роман Кізима (№40), директор IT-компанії зі Стрия Петро Маковський (№42), міський голова Львова Андрій Садовий (№50), заступник мера Борислава Сергій Оленич (№56) і підприємець з Червонограда Дмитро Фартушок (№57).

«Свобода»

Шанси: два роки тому «Свобода» змогла набрати на виборах понад 10% голосів, проте зараз соціологи прогнозують цій партії результат у 4-5%.

Якщо «Свободі» все ж вдасться подолати виборчий поріг,  до Верховної Ради потраплять лідер партії Олег Тягнибок (№1), віце-спікер Верховної Ради Руслан Кошулинський (№2), колишній голова Львівської облради і брат екс-голови ЛОДА Ірини Сех Олег Панькевич (№9), власник кількох нічних клубів і готелів Ігор Кривецький (№13), якого у ЗМІ часто згадують на прізвисько «Пупс»; народний депутат і заступник Тягнибока, який відповідає за партійний піар Леонтій Мартинюк (№14) і ще один діючий депутат, голова партійного суду ВО «Свобода» Ігор Янків (№15).

У виборчий список «Свободи» входить також головний редактор партійної газети Галина Чорна (№19) і екс-депутат Львівської міськради Маркіян Лопачак (№23). Обидва політики стали депутатами Верховної Ради у березні-квітні 2014 року, прийшовши на зміну «свободівцям», що пішли працювати в уряд.

Окрім того, серед львів’ян у виборчому списку «Свободи» є теперішній нардеп Андрій Міщенко (№24), заступник міністра соцполітики Наталя Федорович (№36), яка раніше очолювала управління соцзахисту у Львівській міськраді; викладач Львівської академії мистецтв Богдан Салій (№40), депутат Львівської міськради Богдан Стадник (№42), перший заступник голови ЛОДА Йосиф Ситник (№44), депутат Львівської міськради Юрій Наумко (№46) і ще 16 львів’ян чи мешканців Львівщини.

«Опозиційний блок»

Шанси: партія, сформована з осколків Партії регіонів і її сателітів, за даними різних соцопитувань, балансує на межі проходження виборчого порогу у 5%. 

Якщо «Опозиційному блоку» це вдасться, мандат депутата Верховної Ради нарешті отримає Тарас Козак (№14), колишній головний митник Західної України і близький соратник Віктора Медведчука.

Тарас Козак, до речі, уже далеко не вперше намагається стати народним депутатом. У 2006 році він йшов на вибори у списку прогресивних соціалістів Наталії Вітренко під №15, але партія не набрала необхідних тоді 3%. У 2012 році Козак йшов самовисуванцем в мажоритарному окрузі №122 (Яворівський і Жовківський райони Львівщини), але програв узгодженому кандидату від опозиції Василеві Пазиняку.

Решта львів’ян, що входять до виборчого списку «Опозиційного блоку» шансів на депутатство практично не мають. Це стосується, зокрема, і колишнього однопартійця Козака по СДПУ(о) Ігора Шурми (№27), який буквально за два дні до розстрілу Майдану, звільнився з Харківської ОДА, де працював заступником Михайла Добкіна (№3), і мав очолити Львівську ОДА.

У список ОП входять ще кілька львів’ян  – наприклад, безробітні Володимир Клюс (№60), Олександр Туісов (№62) та Марія Основіна (№130), маловідомий громадський діяч Володимир Попович (№84), директор ПП «БудЛюкс» Петро Матрунич, косметолог Вікторія Давидова (№124) і електрослюсар Добротвірської ТЕС Володимир Макар (№140).

Комуністична партія

Шанси: соціологи дають невтішні прогнози для комуністів (3-4,5%), тому партія, вперше за 20 років, може не подолати виборчого порогу.

У виборчому списку КПУ, що налічує загалом 205 прізвищ, лише четверо кандидатів мають стосунок до Львова. Якщо комуністам пощастить, то депутатом стане, звичайно, багаторічний віце-спікер Верховної Ради Адам Мартинюк (№2), який у період розпаду СРСР був першим секретарем Львівського міськкому КПУ.

***

Читайте також: «Вибори по-львівськи. Хто і чому виграє вибори у мажоритарних округах Львова»