В Грузії під час масових антиросійських протестів постраждали десятки людей

Заворушення почалися після виступу в грузинському парламенті російського депутата

07:42, 21 червня 2019

У столиці Грузії Тбілісі понад 10 тис. людей взяли участь в антиросійських протестах, які переросли в штурм парламенту і сутички з поліцією.

Невдоволення людей спровокував виступ депутата російської Держдуми Сергія Гаврилова в парламенті Грузії. 20 червня там проходило засідання Міжпарламентської асамблеї православ'я. Однак захід відкрив не спікер грузинського парламенту, а комуніст Сергій Гаврилов – депутат російської Держдуми. Він сів у крісло спікера парламенту і звернувся до присутніх російською мовою. Це викликало протести опозиції – депутатів з «Єдиного національного руху» і «Європейської Грузії». Засідання асамблеї було зірвано, Гаврилов під охороною покинув парламент. Раніше Гаврилов неодноразово заявляв, що не визнає Абхазію і Південну Осетію частинами Грузії. Незабаром вся російська делегація покинула Грузію, йдеться в матеріалі телеканалу новин «24».

Під стіни парламенту у Тбілісі почали сходитися невдоволені діями росіян люди, громадські активісти. На подібні акції протесту люди почали виходити по всій країні.

Спершу протестувальники вимагали, аби російський депутат перепросив за свою поведінку і негайно покинув Грузію, однак згодом вимоги стали радикальнішими. Опозиція висунула ультиматум правлячій партії. Протягом однієї години троє високопоставлених чиновників – голова парламенту Іраклій Кобахідзе, глава МВС Георгій Гахарія і глава Служби безпеки Грузії Вахтанг Гомелаурі – мали подати у відставку.

Після закінчення терміну учасники акції увірвалися на територію парламенту. Біля 22 години вечора протестувальники почали його штурмувати. На вулиці вийшла поліція, оснащена кийками і щитами та намагалася зупинити їх вторгнення.

Спершу силовики не застосовували кийків чи інших спецзасобів та намагались мирно витіснити учасників акції з території парламенту. Загалом у протестах біля будівлі парламенту та в штурмі взяли участь близько семи тисяч людей. Серед них – представники опозиційних політичних партій, а також студенти, представники різних громадських рухів і неурядових організацій та пересічні громадяни.

Для розгону протестувальників поліція застосувала сльозогінний газ, гумові кулі та водомети. Учасники акції, в свою чергу, закидали поліцейських пляшками і забирали у них щити. У зіткненнях постраждали десятки людей. Повідомляється про 70 постраждалих серед яких 39 поліцейських та 8 журналістів.

Влада Грузії закликала протестувальників до переговорів. Глава МВС Георгій Гахарія допустив, що в учасників акції «є певні підстави для справедливого протесту», але в той же час наголосив, що винні у нападах на поліцейських будуть покарані. Прем'єр-міністр Грузії Мамука Бахтадзе, назвавши протест справедливим, звинуватив опозицію в тому, що вона «вивела Грузію з тих правових рамок, які були створені раз і назавжди в цій країні».

Попри те, що поліція вночі розігнала протестувальників, під ранок 21 червня до будівлі парламенту у Тбілісі знову почали сходитися мітингувальники. Між ними та правоохоронцями виникли сутички. Крім того, кілька активістів, почали перекидати та трощити машини і розташовані поруч кіоски.

Нагадаємо, Росія в 2008 році вторглася в Грузію і анексувала два її регіони – Абхазію і Південну Осетію.