В Ізмаїлі статус регіональної для болгарської відстоюватимуть через суд

13:05, 22 серпня 2012

Ізмаїльська громадська організація «Товариство Кирила і Мефодія» (Одеська область) заявила про намір відстоювати в судових інстанціях визнання болгарської мови регіональною на території міста.

Про це йдеться в обнародуваній заяві організації, прийнятій у відповідь на відмову депутатів Ізмаїльської міськради визнати болгарську мову регіональною в місті. Зокрема, в заяві наголошується, що болгари Ізмаїла обурені рішенням влади міста, оскільки, відповідно до нового закону, в місті налічується більш як 10% населення, які є етнічними болгарами. Також зазначається, що на цей факт члени товариства вказували при зверненні до Ізмаїльської міськради, проте при ухваленні рішення депутати проігнорували його. Зазначається, що за даними перепису населення в Україні 2001 року в Ізмаїлі домінує російськомовне населення – 43,7%, в місті також проживають 38% українців, більш 10% болгар і 4,3% молдаван.

Болгари Ізмаїла заявили, що шукатимуть підтримку в реалізації положень Закону України «Про засади державної мовної політики» у Президента України Віктора Януковича, який підписав цей законодавчий акт. «Якщо і це не спрацює, болгари планують відстоювати свої права в суді», - наголошують автори документа.

Нагадаємо, раніше міськрада Ізмаїла Одеської області відмовилася розглядати на позачерговій сесії питання про надання болгарській мові регіонального статусу нарівні з російською. При цьому депутати закріпили за російською мовою регіональний статус. Як відомо, за новим мовним законом, національні меншини можуть розраховувати на регіональний статус для своєї мови на території району, міста, села, селища, якщо цією мовою, згідно з даними останнього перепису, розмовляє 10% населення.

Довідка 

3 липня цього року Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики». Згодом голова Верховної Ради України Володимир Литвин підписав його і відправив президентові України Віктору Януковичу. Додамо, що раніше В.Янукович заявляв, що прийме рішення щодо ухваленого закону лише після його ретельного фахового аналізу та експертних висновків. Янукович підписав Закон №5029-VI "Про засади державної мовної політики" 8 серпня 2012 року. Закон передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова.

3 серпня Одеська міська, а 15 серпня - Одеська обласна ради надали російській мові статус регіональної.

14 серпня Краснолуцька міська рада Луганської області вирішила дублювати тексти в офіційних документах російською мовою поряд з українською.

16 серпня статус регіональної російській мові надали Запорізька й Донецька обласні ради, а також Севастопольська міська.

17 серпня російська стала регіональною на Херсонщині.

Окрім того регіональною російську визнали Дніпропетровська, Луганська та Харківська обласні ради, а також – Харківська, Первомайська (Луганська обл.) та Ізмаїльська ( Одеська область) міськради.

21 серпня на сесії Миколаївська  та Херсонська міські ради надали російській мові статус регіональної.

Тим часом депутати Тернопільської облради майже одноголосно прийняли рішення визнати мовний закон таким, що не має на території Тернопільщини ніяких правових наслідків, тобто не є чинним.

У свою чергу Ніжинська міська рада (Чернігівська обл.) більшістю голосів визнала українську мову на території міської громади як єдину і державну, підтвердивши таким чином її статус та відмовившись від затвердження регіональної мови в межах мовного закону.