В Мінекономіки назвали найпоширеніші скарги IT-компаній на силовиків

21:46, 24 вересня 2015

У зв’язку з обшуками в низці IT-компаній, міністр економічного розвитку й торгівлі Айварас Абромавичус провів зустріч з представниками підприємств цієї індустрії, а також з міністром внутрішніх справ і правоохоронцями, які відповідають за цей напрямок роботи.

Серед скарг IT-бізнесу міністр, зокрема, виокремив надумані звинувачення і непропорційність дій.

«Приходять люди, котрі хочуть, напевно, $10-50 тыс. хабара, і завдають збитків, які зовсім не співставляються з їхніми злобними бажаннями», – сказав Абромавичус у бліц-інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».

«Ще приклади непропорційності: замість запиту документів – обшук, замість копіювання інформації – вилучення серверів, документації, іншого дорогого обладнання», – розповів міністр.

Він також наголосив на відсутності з боку силовиків відповідальності за свої дії. «Деякі з них, звичайно ж, не усвідомлюють, яка шкода, у тому числі репутаційна, наноситься цим конкретним компаніям, котрі працюють на глобальний ринок».

Також, за словами міністра, IT-бізнес скаржиться і на некомпетентність силовиків: «Є люди повністю кваліфіковані, але їх недостатньо, якщо хочемо вирішувати проблеми сектора».

Абромавичус також повідомив про цілеспрямоване або ж неусвідомлене недотримання правоохоронцями Кримінального процесуального кодексу.

«Ця наша проблема дуже глибока, загальна: закони пишемо гарні, на рівні міністрів, заступників і інших, котрі перебувають у Києві, начебто є політична воля і наміри цих законів дотримуватися, але вже в середньому прошарку на місцях нікому немає інтересу. Самі як хочуть, так і інтерпретують, як хочуть діють, на жаль, часто не дотримуючись цих законів», – констатував міністр.

В той же час IT-бізнес запропонував свої варіанти виходу з ситуації, що склалася. Це, зокрема, зміна законодавства, введення фінансової відповідальності інспекторів, котрі здійснюють перевірки і максимально публічне розслідування таких справ.

«Що нам ще говорила IT-індустрія? Що вони готові підписати якийсь кодекс поведінки, кодекс етики, який би в підсумку вилився в меморандум про співпрацю з МВС, де сама індустрія допомагала б виявляти недобросовісних учасників бізнесу. Тому що, як ми знаємо, не завжди буває біле і чорне. Я повністю впевнений, що більшість учасників IT-індустрії працюють за законом, але, на жаль, є деякі, через яких страждають всі інші, і їх, у тому числі, сама індустрія повинна виявляти. І сама індустрія це запропонувала», – розповів міністр економічного розвитку і торгівлі.

«Що стосується МВС, вони також погодилися, що посилять підрозділу по боротьбі з кібер-злочинністю всередині міністерства з метою підвищити професіоналізм при проведенні перевірок. Вони відкриті до пропозицій галузі про проведення тренінгів та навчання персоналу. Це те, що IT-галузь нам запропонувала. Учасники ринку говорять, що безпосередньо у відділі по боротьбі з кібер-злочинністю – професіонали, але, на жаль, часто вже не вони приходять в компанії, а люди, у яких немає ніяких навичок і знань в IT- сфері. Вилучаючи дороге устаткування, вони не знають, що це таке і які наслідки ці дії несуть. Тому індустрія і пропонує, що готова сама оплачувати такі курси», – додав міністр економіки.

Нагадаємо, що протягом останнього місяця багато українських компаній ІТ-галузі зіткнулися з безпрецедентним тиском з боку правоохоронних та фіскальних органів, – насамперед, у Харкові та Києві. Керівництво деяких з цих компаній уже заявило про намір вивезти бізнес і весь персонал за межі України.