В Національному парку «Синевир» зафіксували масові підпали вікових смерек

Підпали здійснюються для припинення росту дерева, щоб в подальшому його зрубати

11:07, 16 червня 2017

Активісти екологічної організації «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) зафіксували в Національному природному парку (НПП) «Синевир», розташованому в Закарпатській області, численні порушення, зокрема й підпали вікових смерек з метою прискорення їхньої вирубки.

«В кожному регіоні України є свої “способи” проведення незаконних рубок. Десь підпилюють стовбури і чекають на сильний вітер чи сніг. Десь засипають пні цукром або поливають соляркою, аби вони виглядали старими. А в Синевирі доводять дерева до припинення ступеня росту. Зазвичай – вогнем», – заявили активісти і додали, що, згідно з новими «Санітарними правилами в лісах України», суцільні рубки в зоні регульованої рекреації національних парків тепер заборонені. Відповідно, у «Синевирі» на 2017 рік запланована значна кількість вибіркових санітарних рубок. Чи вдасться забезпечити ними достатню кількість дров для місцевого населення – невідомо, але директор парку вважає, що «скоріше ні, ніж так».

Зокрема, зловмисники випалюють дупла, підрубують кореневу лапу та розпалюють багаття під стовбуром, або ж просто підпалюють біля кореня. Крім того, для того, аби незаконно вирубати дерево, нелегальні лісоруби банально вирубують шматок стовбура, аби дерево всохло.

Усі фото організації "Екологія-право-людина"


«Після цього дерева або відводяться в санітарну рубку, або вони падають самі й надалі вивозяться з лісу», – пояснили активісти.

«Екологи ЕПЛ чули три різні думки щодо того, хто це робить. Згідно з першою версією – це робить місцеве населення, бо покарання за пошкодження дерева до ступеня припинення росту та вивіз вітровальної деревини менше, ніж за самовільну рубку. Згідно з другою версією – це робить НПП, аби мати можливість відвести дерева під рубку. Найоригінальнішу версію ми почули від працівників НПП, які запевняли, що більшість підпалів – це наслідок дій дітей, які використовують смолу як жуйку, і палять дерева, щоб вони почали виділяти смолу. У всіх цих припущеннях є багато нелогічностей, але наявність масових підпалів дерев на території НПП “Синевир” – це факт», – йдеться в повідомленні екологів.

Відтак екологи ЕПЛ звернулися до Державної екологічної інспекції України з проханням провести позапланову перевірку в НПП «Синевир», нарахувати збитки за пошкодження дерев до припинення ступеня росту та притягнути до відповідальності посадових осіб, відповідальних за збереження тієї чи іншої ділянки лісу. Вони також повідомили, що таких підпалів, як в «Синевирі», вони не бачили на жодній обстеженій ними території.

Екологи також зазначили, що така практика в НПП спостерігається впродовж багатьох років.

Додамо також, що свій рейд екологи провели в період з 7 по 9 червня цього року.