В Організації з безпеки і співпраці в Європі сьогодні висловили занепокоєння через законодавчі кроки в Україні на повернення кримінального покарання за наклеп.
Представник ОБСЄ зі свободи засобів інформації Дуня Міятович закликала всіх членів українського парламенту відкинути пропоновані зміни до законодавства, які, за її словами, в разі ухвалення становитимуть серйозний відступ у свободі засобів інформації в Україні.
Запровадження кримінальної відповідальності за висловлені заяви означало б для сучасної демократичної країни задушення дискусій і захист посадовців від критики і може привести тільки до самоцензури в засобах інформації, наголосила вона.
Представник ОБСЄ висловила «щире сподівання», що ці зміни не будуть ухвалені в другому читанні, і засоби інформації в Україні далі відіграватимуть важливу роль в інформуванні суспільства з питань, що становлять суспільний інтерес, без страху перед кримінальним переслідуванням.
Із засудженням цього ж законопроекту виступила сьогодні і міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів».
Нагадаємо, 18 вересня, Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію особи», внесений народним депутатом від Партії регіонів Віталієм Журавським.
За це рішення проголосували 244 із 344 народних депутатів, зареєстрованих в сесійній залі. Положеннями законопроекту передбачено встановлення кримінальної відповідальності за скоєння такого «суспільно небезпечного діяння, як «наклеп», який полягатиме в умисному поширенні завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію, за умови, що такі дії спричиняють тяжкі наслідки».
Водночас, національна спілка журналістів України готується мобілізувати представників українських ЗМІ для протистояння закону про наклеп. Про це повідомив голова НСЖУ Олег Наливайко.