В Одесі відкрилася виставка знаменитого львівського графіка Богдана Сороки. Його роботи експонуються в Одеському музеї західного і східного мистецтва. На виставці представлені графічні цикли, створені протягом 1970-2010х років. Серед них – «Фольклорні мотиви», «Українська міфологія», «Емблеми та символи», «Страсті Христові», «Похід гномиків», «Купальські забави». Усього експозиція налічує близько 140 робіт.
«Ми не можемо говорити про Сороку лише як про художника, інакше ми применшимо його значення для культури. Він також був надзвичайно потужним і цікавим колекціонером. Свого часу він зібрав унікальну колекцію гуцульського мистецтва. Крім того, Богдан Сорока був надзвичайно активним громадським діячем. Він був тією людиною, яка завжди «давала всім копняка». Він завжди говорив правду, ніколи не пліткував, не шукав якихось кривих стежин, часто висловлював свою позицію. Важливо, що пан Богдан завжди дуже позитивно говорив про добрі речі, але ніколи не закривав очі на речі погані. Він був величезним противником надання різноманітних звань в системі освіти і культури, вважаючи це пережитком Радянського Союзу», - цитує газета «День» куратора виставки, голову асоціації музеїв та галерей міста Львова Остапа Лозинського.
Остап Лозинський та дружина художника Люба Сорока
Після Одеси виставку покажуть і в інших містах. За словами Остапа Лозинського, розширений варіант виставки представлять у «Мистецькому арсеналі» у Києві наступного року, а завершальним містом стане Львів. В Одесі виставка працюватиме до 28 серпня.
Народився митець 2 вересня 1940 року в тюрмі на Лонцького. Там тоді була ув’язнена його мати – Катерина Зарицька, член ОУН, зв’язкова провідника ОУН, командира УПА Романа Шухевича.
Богдан Сорока провів з матір’ю у в’язниці вісім місяців, поки його бабусі й дідусеві вдалося його звідти забрати. Батько Михайло Сорока — учасник українського руху опору, член ОУН, протягом понад 30 років був в'язнем радянських таборів, організатором спротиву в'язнів «ОУН-Північ». Митця виховували його дідусь, відомий львівський професор Мирон Зарицький. Батьки Богдана Сороки понад 30 років перебували у сибірських таборах.
Художник навчався у Львівській академії мистецтв, де працював до 2005 року. Наприкінці 60-х Богдан Сорока створив ілюстрації до поетичної збірки Ігоря Калинця «Відчинення Вертепу», що вийшла у Бельгії під назвою «Поезії з України».
КДБ порушило кримінальну справу проти Богдана Сороки і він поповнив список митців, заборонених у СРСР.
Художник відомий циклами робіт «Фольклорні мотиви», «Українська міфологія», «Емблеми та символи», «Страсті Христові», «Похід гномиків», «Купальські забави».
Фото: Facebook