Україна може скоро зіткнутися з хімічною катастрофою через ескалацію бойових дій поруч з інфраструктурою водопостачання на сході країни. Про це йдеться в заяві спецдоповідача Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Свою думку з цього приводу висловили спеціальний доповідач з питання про наслідки для прав людини екологічно обґрунтованого регулювання та видалення небезпечних речовин і відходів Баскук Тунчак і спеціальний доповідач з питання про права людини на безпечну питну воду і санітарні послуги Лео Хеллер.
«Ми вкрай стурбовані нещодавними повідомленнями про обстріл в районі інфраструктури з водопостачання в регіоні Донецька, де розташовані запаси хлору і інші небезпечні хімічні речовини. Нанесення шкоди цій інфраструктурі і руйнування водоочисних станцій може мати жахливий наслідок для населення і навколишнього середовища на великій частині території східної України», – йдеться в заяві спецдоповідача.
На думку доповідачів, пошкодження установок, які містять хлорний газ, а також руйнування водоочисних споруд можуть мати руйнівні наслідки для населення й навколишнього середовища Донбасу.
Також вони звернули увагу на обстріл Донецької фільтрувальної станції 3 листопада 2017 року, який спричинив пошкодження резервного хлоропроводу. В ООН стверджують, що якби пошкодили основний хлоропровод, це могло б спровокувати загибель людей у радіусі 200 м, включаючи персонал об'єкта, а також порушити водопостачання близько 350 тис. жителів Донбасу.
Крім того, 5 листопада снаряди пошкодили вже Верхньокальміуську фільтрувальну станцію. «Випуск токсичних газів і руйнування об'єктів водопостачання мали б руйнівні наслідки для Донецька, Макіївки та Авдіївки», – повідомили експерти.
Експерти попереджають, що хлор використовувався як хімічна зброя, але не був занесений до реєстру озброєння, яке необхідно контролювати згідно з Конвенцією про хімічну зброю. Хлор може призводити до смерті від задухи.