Тринадцятеро людей отруїлись після того, як пообідали в трапезній Українського Католицького Університету у Львові. Наразі причину отруєння з’ясовують. Однак, усі пацієнти кажуть, що їли курячі гомілки або млинці з м'ясом. Тож медики підозрюють, що недугу спричинив сальмонельоз.
Їдальню та кав'ярню на вул. Козельницькій, 2а закрили до понеділка. Адже напередодні кілька людей, які обідали там, потрапили до інфекційної лікарні. Студентка Мстислава розповідає: їла млинці з куркою.
«Вони нормальні були повністю, я не відчула, що щось не добре, бо я їх з'їла зранку, потім вже на парах і лише, коли прийшла, то мене почало нудити», ―каже Мстислава.
До тієї ж лікарні звернулось 13 людей. З них четверо неповнолітніх. В усіх однакові скарги і всі харчувались млинцями чи куркою у ті й же трапезній.
«Всі вони поступали з однаковими скаргами. Це є підвищення температури тіла, нудота, блювота і багаторазовий стілець, як вони кажуть, зеленого кольору, ― каже головний епідеміолог Львівської області Наталія Тімко. ― Поки що говорити про щось завчасно, але за клінічними ознаками захворювання дуже подібне до сальмонельозу».
В УКУ запевняють, що це перший такий випадок. До «Холдингу емоцій !FEST», який вже третій рік обслуговує трапезну, ніколи зауважень не мали.
«Ми задоволені співпрацею з ними, то стався прикрий випадок, я вважаю. Ми контролюємо і якість, і цінову політику, для нас важливо є, щоб цінові параметри були такі, щоб студент мав змогу їсти гарячу їжу, щоб повноцінно харчувалися молоді люди», ― пояснює проректор УКУ Мирослав Сеник.
В офісі !FEST-у наголошують: наразі не підтверджено, що люди отруїлись саме в їдальні УКУ. Та все ж таку ймовірність не відкидають.
«Проводимо внутрішнє розслідування, також інформативно ми тримає контакт зі всіма людьми, які звернулись по допомогу в лікарню, тримаємо контакт з лікарнею, щоб стежити за їхнім станом, віддали ми 33 позиції наших продуктів на експертизу і чекаємо результатів», ― коментує прес-секретар «Холдингу емоцій !FEST» Христина Брага.
Санепідеміологи висновки обіцяють не швидше вівторка.
«Проводимо розслідування із забором всіх проб харчових продуктів, води, змивів, збирається епіданамнез у всіх хворих в інфекційній лікарні для того, щоб встановити фактори передачі», ― пояснює заступник директора Львівського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України Олександра Коструба.