Амністія учасників конфлікту на Донбасі має носити індивідуальний характер і застосовуватися після винесення обвинувального рішення суду, заявив представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи щодо мирного врегулювання конфлікту на Сході України Роман Безсмертний.
«З погляду українського законодавства, амністія – це процес, який застосовується до правопорушників, за винятком осіб, які вчинили військові злочини, злочини проти людства. Йдеться про захоплення полонених, паради військовополонених, віддання наказів про стрілянину по дітях, зґвалтування і так далі. Усі ці випадки перераховані в міжнародних документах, які Україна ратифікувала. І вони не підпадають під амністію», – повідомив Безсмертний в інтерв'ю виданню «Фокус», яке було опубліковано в п'ятницю, 16 жовтня, пише «Інтерфакс-Україна».
Він зазначив, що сам процес амністії здійснюється в рамках внутрішнього законодавства.
«Тобто ведеться слідство, справа передається до суду, суд виносить обвинувальний вирок, обвинувачений його визнає, а далі приймається рішення про звільнення від покарання. У законодавстві України амністія носить індивідуальний характер. У 2014 році у нас приймалися перші документи, які передбачають звільнення від відповідальності. Тоді процедура проводилася відповідно до закону про амністію: прокуратура відкривала справу, велося слідство, справа розглядалася в суді. Про що це свідчить? Про те, що рамки правозастосування вже були використані. Інших правил в Україні не може бути, тому що це порушення рівності прав по відношенню до учасників таких подій», – заявив дипломат.
Він зазначив, що сьогодні у Верховну Раду України обрані люди, по відношенню до яких застосовувалися саме такі правила, і це значить, що такі правила будуть застосовані до всіх інших учасників аналогічних дій, амністія буде відбуватися індивідуально.
У той же час, на питання про те, чи зможе один з лідерів бойовиків відомий як Моторола, і інші бойовики, підозрювані у тяжких злочинах, отримати амністію і взяти участь у місцевих виборах, Безсмертний відповів: «На моє запитання: амністія – це легітимне явище чи законне, експерти відповідають: легітимне. Якщо ми знаємо, що Моторола віддавав злочинні накази і розстрілював людей, як ми можемо записати його до списку виборців або дати йому право балотуватися?».
Він зазначив, що спочатку на території Донбасу треба провести роззброєння, встановити структури влади, а амністія може проходити і 10 років. У той же час Безсмертний не виключив, що злочинці з НВФ можуть бути обрані в місцеву владу.
«Я допускаю, і я знаю, що так і буде. Якщо навіть злочинців оберуть, а влада буде владою, вона притягне їх до відповідальності», – наголосив дипломат.