У Польщі у неділю, 28 червня, проходять президентські вибори. Виборчі дільниці були відкриті о 7 годині. Голосування триватиме до 21:00. У зв'язку з пандемією Covid-19 вибори проводяться в санітарному режимі. На дільниці виборці повинні приходити у масках, повідомляє Tvn24.pl.
Спочатку вибори президента Польщі повинні були відбутися 10 травня. Однак уже в березні в країні запровадили жорсткі карантинні обмеження, масові заходи, зокрема передвиборчі зустрічі, аборонили, і кампанії всіх кандидатів фактично призупинилися. Якщо, звичайно, не вважати кампанією численні робочі поїздки чинного президента Анджея Дуди по всій країні з обов'язковим докладним висвітленням його боротьби з коронавірусом на державному телебаченні. Рішення про перенесення голосування на 28 червня приймалося в останню хвилину на тлі гострої політичної полеміки.
Згідно з даними, які надав 26 червня голова Національної виборчої комісії Сильвестр Марціняк, кількість виборців, які можуть проголосувати на недільних президентських виборах, становить 30 237 180 осіб, з них 373751 особа за кордоном.
Сильвестр Марціняк повідомив, що створено 27230 округів для голосування, у тому числі постійних: 25 433, у лікарнях: 799, у в'язницях: 94, в ізоляторах: 45, у зовнішніх палатах в'язниць: 33, у будинках для людей похилого віку: 646, у студентських резиденціях: 3. Він також повідомив, що на кораблях створено вісім підопічних, а за кордоном – 169. Також були призначені 49 обласних окружних комісій.
Виборці можуть проголосувати за одного з 11 кандидатів. Якщо жоден із кандидатів у першому турі виборів не отримає більше половини дійсно поданих голосів, то 12 липня відбудеться другий тур виборів.
Головні кандидати на пост президента Польщі
Анджей Дуда, який займає пост президента Польщі вже п'ять років, позиціонує себе як гарант запроваджених його урядом соціальних благ. 48-річний консерватор виступає за традиційну модель сім'ї і відкидає одностатеві шлюби. Його недавні гомофобні висловлюваннявикликали бурю обурення на Заході. Дуда сказав з приводу гомосексуалів, лесбіянок, бісексуалів і транссексуалів: «Нас намагаються переконати, що це люди. Але це лише ідеологія». За його словами, покоління його батьків не для того боролося проти комунізму, щоб прийшла інша ідеологія, «яка є ще більш руйнівною для людини». Дуда стверджує, що у польське суспільство та школи намагаються сьогодні протягнути нову ідеологію, яка, за його словами, є «необільшовизмом».
Згодом він заявив, що його слова були вирвані журналістами з контексту в «рамках брудної політичної боротьби».
Як виявилося, перенесення дати голосування згубно вплинуло на передвиборчі позиції Анджея Дуди, який ще нещодавно вважався абсолютним фаворитом кампанії. Якби вибори проходили у заплановану спочатку дату, у травні, головною темою кампанії стала б боротьба польської влади з коронавірусом. Суспільство тоді було схильне згуртуватися навколо президента, який уособлює опір пандемії.
Однак вже у червні виборців почали турбувати інші речі. Сплеск епідемії коронавірусу на шахтах Сілезії, підозрілі держконтракти на закупівлі медичного обладнання, які посилюють економічні проблеми - всі ці речі поставили перед поляками нові питання про спроможність центральної влади, і це аж ніяк не грало на руку Анджею Дуді.
Головний політичний опонент Дуди Рафал Тшасковський підписав так звану «Хартію ЛГБТ+» на підтримку сексуальних меншин. Під час передвиборчої кампанії він, однак, вважав за краще не педалювати цю тему, щоб не втратити консервативних виборців. У випадку перемоги Тшасковський обіцяв скасувати проведену нинішнім урядом суперечливу реформу системи юстиції, яка викликала конфлікт між Варшавою і Євросоюзом.