В РНБО пояснили, подачу якої інформації в ЗМІ треба обмежити або заборонити

12:13, 16 жовтня 2014

В засобах масової інформації варто обмежити, а в деяких випадках – і взагалі заборонити подачу інформації, яка, насамперед, стосується безпеки.

Про це в інтерв'ю РБК-Україна заявив заступник керівника інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оборони України (ІАЦ РНБО) Володимир Полєвий.

«Мабуть, мають бути розумні обмеження в інформації про наші підрозділи, про їхнє пересування і, часом, про втрати», – заявив Полєвий, говорячи про те, яку інформацію можна поширювати з зони АТО, включаючи дані, отримані журналістами «від джерел».

Він також повідомив, що спецслужби фіксують сплановані і скоординовані з-за кордону, зокрема – з Росії акції, які також впливають на ефективність дій українських підрозділів. Йдеться про, наприклад, панічні чутки, або про настрої серед населення, що призводить до блокування руху українських колон. Або коли родичі військовослужбовців перешкоджають виїзду частин поза межі пункту їхньої дислокації, коли це роблять просто матері, з огляду на інформацію про те, що синів, начебто, «неозброєними посилають на смерть».

«Повірте, ми фіксуємо факти, коли це зроблено організовано. Коли над створенням паніки системно працюють групи з-за кордону, які говорять про те, що «от скільки людей вже вбито», «солдати не забезпечені», «нас зрадили» і таке інше. У такий спосіб «самоорганізовується» пікет, який зупиняє нашу військову частину на виїзді з пункту дислокації, а в цей час десь на фронті відбуваються бойові дії і підрозділи не отримують допомоги. Саме тому є, наприклад, питання «антиботової терапії» у соціальних мережах», – зазначив представник РНБО.

Він пояснив, що відповідальність за поширення недостовірної інформації лежить не лише на радіо і телебаченні, яке перебуває у компетенції Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, а й на друкованих виданнях та інтернет-видання, які за статусом не є ЗМІ.

«Це питання вимагає широкої громадської дискусії. Ми наразі не виходили з жодною ініціативою, зараз ми працюємо в нормах чинного правового поля і, насправді, є достатньо важелів, просто треба примусити систему працювати. І ми тільки «за» якщо медіа будуть самоорганізовуватись», – повідомив Полєвий.

«Якщо говорити про перспективу, то, мабуть, рамки допустимості мають визначатись за участі і структур громадянського суспільства, і журналістського середовища. Інформація зараз – це ресурс, який є всюди і ми його споживаємо постійно: по телебаченню, в інтернеті, коли гортаємо газети, в метро… Людину не можна обмежити в праві на інформацію, але якість і певні рамки у її поширенні мають бути встановлені. Йдеться не про спеціальний орган цензури, а про спільний компроміс у тому, що для громадян України, для журналістів, для національної безпеки, як стану захищеності інтересів українського суспільства, насамперед, потрібні певні правила, яких ми усі будемо дотримуватись. Уже після цього можна говорити, яким чином ми будемо реалізовувати механізм щодо дотримання цих правил. Поки не варто говорити про певні часові нововведень, якщо ж вони будуть, то це реалізовуватиметься у вигляді законопроектів, і ці законопроекти будуть винесені на обговорення і проходити всю відповідну процедуру» наголосив представник РНБО і додав, що його відомство починає цей діалог і бере у ньому участь, оскільки усвідомлює важливість проблеми у нашому медіапросторі.

«Це і односторонність при висвітленні подій, і , часом, суто маніпулятивні технології: наприклад, невідповідність відео і аудіо ряду сюжету, що є маніпуляцією, але не порушує жодної з правових норм. Задача держави – контролювати ці речі», – констатував заступник керівника ІАЦ РНБО Володимир Полєвий.