В Росії обвалилися фондовий і валютний ринки

Причиною овалу вважають ризиковані дії російського Центробанку

11:17, 16 грудня 2014

Фондовий ринок Росії обвалився через підняття Центральним банком ключової ставки й падіння курсу рубля щодо до долара і євро. Про це свідчать торги Московської біржі.

Індекс ММВБ упав на 7,9%, до 1324,92 пункта, РТС знизився на 11,2% і становить 650,03 пунктів. Значно дешевшають акції АФК «Система» і «Башнефть», втрачаючи 22,9% і 23% відповідно.

Падіння зачепило цінні папери «Сбербанка», депозитарні розписки якого подешевшали на 17,58%, звичайні акції впали в ціні на 13,39%. Цінні папери ВТБ знизилися в ціні на 5,82%.

Акції російських нафтогазових компаній також торгуються в мінусі. Акції «Газпрому» подешевшали на 18,51%, цінні папери «Роснефти» втратили у ціні 11,87%.

Експерти пов'язують це з нічним рішенням Центробанку, який підняв ключову ставку відразу на 6,5 процентних пунктів – до 17% річних. Своє рішення він мотивував зростанням девальваційних та інфляційних ризиків.

Дії російського регулятора спершу допомогли стабілізувати російську валюту. На самому початку вівторкових торгів на Московській біржі курс долара впав майже на 6 рублів, євро – на 5.

Щоправда, дуже швидко європейська та американська валюти почали надолужувати втрачене. Уже на 12:00 за московським часом вартість євро на біржі досягла 83,23 руб, долар зріс до 66,69 рубля.

Як зазначають російські експерти, рішення Центробанку стрімко підвищити ключову ставку могло б підтримати російську валюту, але більшу стійкість їй забезпечить лише стабілізація на ринку нафти. А останнього не відбувається. Вартість бареля нафти марки Brent тим часом впала нижче за 60 доларів вперше з липня 2009 року. У таких умовах рішення Центробанку лише погіршило ситуацію на валютному ринку Росії.

«Різке підвищення ключової ставки було небезпечним кроком з боку Центробанку, оскільки могло призвести до негативної реакції ринку», - сказав в ефірі радіостанції «Эхо Москвы» колишній заступник міністра фінансів Росії Олег Вьюгін. Однак, за його словами, проблеми на валютному ринку змусили Центробанк ризикнути. Вьюгін зазначив, що підвищення ключової ставки негативно вплине на обивателя в сфері кредитування.

Фракція КПРФ у Державній Думі Росії наполягає на терміновому обговоренні ситуації на валютному ринку і запрошує на засідання голови Центробанку Ельвіри Набіулліної. «Підвищення ключової ставки до 17 відсотків інакше, як шкідництвом на назвеш»,-  заявив депутат від КПРФ Микола Ареф'єв.

Заступник голови думського комітету з економічної політики Михайло Ємельянов вважає, що керівництво Центробанку на чолі з Ельвірою Набіулліною має піти у відставку. Його фракція «Справедлива Росія» не виключають можливості й відставки уряду.