У серпні християни східного обряду святкують три Спаса: Медовий, Яблучний і Горіховий. Дати, на які припадають ці свята, з року в рік залишаються незмінними.
14 серпня відзначається Перший Спас (Спас на воді, Медовий спас, Маковія). Медовий Спас прийшов до української традиції з Візантії ІХ ст., де протягом тижня Константинополем носили частини Хреста Господнього, щоб очистити місто від епідемій і «злих духів». Цього дня вшановують пам'ять семи мучеників Маккавеїв, які очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.
Також існує легенда, що саме 14 серпня князь Володимир ухвалив хрещення. Тому в цю дату в стародавньому Києві освячували воду в Дніпрі, купали худобу, чистили колодязі. На Маковія, за стародавніми звичаями, святять воду, мед і мак. Господині готують пісний борщ з грибами. До храму несуть букети з квітів і трав - «маковійчики». Вважається, якщо не освятити квіти на Першого Спаса, то не буде процвітати господарство.
З Медового Спаса починається двотижневий Успенський піст («спасівка»), такий самий строгий, як і Великий. Це єдиний багатоденний православний піст на честь Богородиці та її Успіння.
В Україні Маковія відзначають не лише як релігійне свято. З цього дня завжди приступали до осінніх польових робіт і медозбору, ластівки починали відлітати, а в народі готувалися до проводів літа.
У народі існує чимало прикмет, які склалися на Медовий Спас:
- Якою буде погода на Медовий Спас – такою вона буде й 28 серпня.
- Після Медового Спасу бджоли перестають носити мед.
- Пройшов Спас – пішло літо від нас.
- Якщо дощ на Маковія, пожеж буде мало.
- На першу ложку освяченого меду потрібно згадати заповітне бажання, і воно збудеться.
19 серпня українці відзначатимуть Яблучний Спас. Його ще називають Середнім, або Великим. До нього готуються протягом двох тижнів, зокрема, не їдять яблука. Вважається, що в цей день всі яблука володіють цілющими властивостями. А загадані бажання при відкушуванні плода обов'язково збуваються. Тому їх разом з іншими фруктами святять і готують з них різні страви. Господині також починають робити заготовки на зиму.
Через десять днів від Яблучного Спаса - 29 серпня - відзначається Горіховий Спас (Хлібний). Як правило, до третього Спаса закінчували жнива і пекли пироги з борошна нового врожаю. Тому свято і назвали Хлібним. Також в цей час якраз дозрівають лісові горіхи і починається їх масовий збір. З чим і пов'язане друга назва. У цей день прийнято було торгувати сукном і полотном. За старих часів говорили: «Перший Спас - на воді стоять, другий Спас - яблука їдять, третій Спас - на зелених горах полотна продають», тому третій Спас ще називали «Спас на полотні».