В Україні 1% фальсифікованих ліків, неофіційно – 3%

19:49, 21 липня 2011

Щорічний світовий обіг торгівлі фальсифікованими ліками становить щонайменше 15-20 мільярдів доларів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у країнах, що розвиваються, 30% підроблених медикаментів, у Європі – мінімум 5%. В Україні ж, за офіційними даними Державної служби з лікарських засобів, лише 1% фальсифікату.

У свою чергу парламентарі пропонують за підробку медикаментів запровадити кримінальну відповідальність і обіцяють за рік в усіх містах України ліквідувати аптечні кіоски.

Близько 2,5 мільйонів упаковок неякісних ліків на суму 17 мільйонів гривень вилучили торік співробітники Державної служби лікарських препаратів з мережі аптек і лікарських закладів. Найчастіше фальсифікують найбільш розрекламовані лікарські препарати – це протизастудні ліки, знеболювальні, серцево-судинні, гормональні, гомеопатичні та медикаменти для лікування кишково-шлункових захворювань (так звані ферменти). Окрім внутрішнього фальсифікату інспектори фіксують і ввіз неякісних медикаментів, повідомив голова Державної служби України з лікарських засобів Олексій Соловйов.

 «Торік купили 3 найновітніші лабораторії. Цього року ми продовжуємо переоснащення наших територіальних інспекцій. Можливо, саме з цієї причини ефективність нашої діяльності підвищилася. У даному випадку кількість виявлених неякісних препаратів, недопущених на територію України, зросла практично в 2 рази. Якщо минулого року на кордоні ми видали 30 негативних висновків щодо якості лікарських препаратів, то в цьому – 64. Із них 34 були видані на фармацевтичну сировину. А це значить, що не буде вироблено десятки, сотні тисяч упаковок потенційно небезпечних ліків», – розповів Олексій Соловйов.

Від початку року Державна служба України з лікарських засобів зафіксувала 1% випадків виробництва і розповсюдження фальсифікованих ліків. За неофіційними даними, підробленими є  3% від усіх медичних препаратів. Але не більше, уточнює Олексій Дащенко, експерт Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів.

«Дійсно, в нас, за експертними оцінками, не більше 3%. Є два різновиди фальсифікату. Перше – це виготовлення медичних препаратів у підпільному цеху, який не є фармацевтичним заводом і стоїть у підвалі чи в гаражі. І друге – це, коли виготовляються ті ж самі препарати, на тому самому підприємстві, із тої самої субстанції, але не в неурочні часи. Тобто, ці субстанції ніхто не контролює. Такий фальсифікат небезпечний тим, що він не буде діяти або субстанція може бути неякісною», – наголосив Олексій Дащенко.

 Фальсифікат – свідома зміна рецептури виробництва лікарського засобу. А це може бути і заміна дорогих компонентів на дешевші, і заниження кількості необхідного компонента або взагалі його відсутність, і навіть неякісні пакувальні матеріали.