Концепцію інформаційного забезпечення підготовки і проведення фіналу європейського чемпіонату з футболу Держкомтелерадіо і досі не затвердив. А отже – не реалізується повною мірою виконання заходів Державної цільової програми підготовки та проведення Євро-2012, не визначена система реалізації завдань, належним чином не оцінено необхідні витрати і економічні зиски. Такі висновки за результатами аудиту зробила колегія Рахункової палати.
Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Рахункової палати.
Уряд зміг забезпечити фінансування програми на рівні близько 23%, проте навіть за використанням цих коштів та виконанням профінансованих заходів Держкомтелерадіо не встановило належного контролю. Як наслідок, поставлені в інформаційній сфері завдання з підготовки до Євро-2012 не виконані. Крім того, допущено порушення чинного законодавства й неефективне використання бюджетних коштів.
До власних планів діяльності в цьому напрямі Держкомтелерадіо спочатку включало, а потім вилучало окремі завдання. Не здійснювався контроль за виконанням укладених угод з надання інформаційних послуг. В результаті безпосередньо Комітетом виконаний лише один з чотирьох запланованих заходів з проведення інформаційної кампанії. А 67% затвердженої суми (4,7 млн грн) у листопаді 2009 року були перерозподілені на інші заходи. Проте, за браком часу кошти також не освоєно і повернуто до держбюджету.
Виконуючи єдиний із зазначених заходів, Держкомтелерадіо уклало угоду з комерційною структурою ТОВ "Сінема Хаус", якій фактично подарувало майнові права на виготовлену аудіовізуальну продукцію, сплативши за неї 2,3 млн грн коштів держбюджету. У результаті, Комітет практично самоусунувся від керівництва процесом використання створених фільмів, а відтак і виконання функцій із забезпечення інформаційної кампанії. Лише після зауважень аудиторів ситуацію виправлено.
Не виконало Держкомтелерадіо і функцій головного розпорядника бюджетних коштів, виділених Українському національному агентству "Укрінформ" на створення інформаційного центру "Євро-2012-Україна". Приміщення для його розташування досі ремонтуються. Водночас, починаючи з 2008 р., "Укрінформ" закупило на облаштування центру обладнання на суму 1,6 млн грн, яке не змонтоване. Як наслідок – втрачена можливість скористатися гарантійними зобов’язаннями постачальника на обслуговування техніки.
Не виконано завдання зі створення багатофункціональної пересувної телевізійної станції HD. Їх профінансовано на рівні 42% до передбачених Програмою Євро на 2009 рік. Водночас, через відсутність контролю з боку Держкомтелерадіо Національна телекомпанія непрозоро провела тендер із закупівлі обладнання на суму 16,5 млн грн для цих станцій штучно уникнувши процедури відкритих торгів. До того ж придбано не передбачене плановими документами обладнання на суму 0,5 млн грн.
Включення до Програми Євро виробництва і запуску національного супутника мовлення в той час, коли є технічні можливості забезпечити потреби чемпіонату без нього, викликало потребу в наданні у 2009 р. Урядом гарантії на суму 292,4 млн доларів США іноземному кредитору. Відтак, на цю суму зросли гарантовані боргові зобов’язання держави. Це при тому, що сума наданих гарантій за минулий рік удвічі перевищує обсяг, встановлений Законом про Держбюджет-2009.
Колегія Рахункової палати наголосила та тому, що хід виконання заходів Програми Євро у 2009 р. і І кварталі 2010 р. на засіданнях Колегії Держкомтелерадіо не розглядався і відомчою контрольно-ревізійною службою не перевірявся. Тобто не забезпечувався ні зовнішній, ні внутрішній контроль за реалізацією завдань із забезпечення готовності інформаційної сфери до проведення Євро-2012.