Комітет виборців України констатує, що в Україні фактично розпочалася передвиборча кампанія, але, оскільки норми Закону "Про вибори Президента України ще не почали діяти, то проведення цієї кампанії нічим не регламентується і не містить потрібних обмежень. А це, своєю чергою, обмежує рівність можливостей майбутніх кандидатів у президенти. Про це йдеться у звіті Комітету виборців України за підсумками моніторингу підготовки до виборів Президента України, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі КВУ.
Головні потенційні кандидати у президенти вже сформували мережу виборчих штабів, які функціонують у режимі виборчої кампанії з відповідним кадровим та фінансовим забезпеченням. Однак процес формування виборчих штабів часто супроводжувався внутрішніми конфліктами та скандалами, які носили як прихований так і публічний характер. Особливо це стосувалося політичних команд Віктора Януковича, Юлії Тимошенко, Арсенія Яценюка.
Агітаційна кампанія протягом серпня-вересня була зосереджена здебільшого на розміщенні зовнішньої реклами та замовних матеріалів у центральних та регіональних ЗМІ. Лише штаб Арсенія Яценюка розгорнув мережу польових агітаторів. Водночас КВУ наголошує на непрозорості фінансування цих рекламних кампаній.
Більшість потенційних кандидатів протягом останнього місяця здійснювали візити в регіони. Однак ті кандидати, які займають державні посади (Володимир Литивн, Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко) представляли це як "робочі поїздки". Натомість кандидати, які є народними депутатами України (Інна Богословська, Віктор Янукович, Арсеній Яценюк) часто відвідували регіони у дні, коли відбувалися пленарні засідання ВРУ.
Також виборчі штаби розпочали набір людей для роботи у виборчих комісіях. У зв‘язку з економічною кризою охочих працювати у виборчих комісіях є достатня кількість, однак потенційною небезпекою є недостатня кваліфікація цих осіб. З урахуванням скорочення термінів проведення організації виборчої кампанії та нових положень Закону про вибори Президента існує небезпека низької якості роботи виборчих комісій.
Процес первинного уточнення Єдиного державного реєстру виборців показав суттєві недоліки сформованої бази даних. За різними оцінками ступінь неточностей в реєстрі становить від 10 до 30%. За попередньою інформацією, можливістю перевірити свої дані в реєстрі скористалися не більше 2% виборців. Однак норма в Законі про вибори Президента щодо можливості включати в списки виборців в день голосування нівелює саму ідею створення Єдиного державного реєстру як досконалої бази даних українських виборців.