В Україні хочуть скасувати таємницю усиновлення

23:00, 14 серпня 2012

Уповноважений Президента України з прав дитини ініціює скасування таємниці усиновлення через внесення відповідних змін до Сімейного та Кримінального кодексів України. Про це Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко заявив 14 серпня під час брифінгу, інформує прес-служба президента.

За його словами, скасування таємниці усиновлення дасть можливість запровадити ефективний, толерантний контроль за умовами проживання та виховання усиновлених дітей із залученням широкого кола спеціалістів і дозволить до мінімуму звести ризик порушення прав усиновленої дитини в сім'ї.

 «Таємниця усиновлення є порушенням права дитини, визначеного Конвенцією ООН про права дитини, що дитина від народження має право знати своїх батьків», – підкреслив Юрій Павленко. У цьому контексті він зазначив, що Сімейним кодексом України передбачено право дитини з 14 років звернутися до суду і з’ясувати обставини свого усиновлення, біологічних батьків і все, що з цим пов’язане.

«Крім того, – наголосив Юрій Павленко, –потрібно запровадити обов'язкове навчання кандидатів в усиновлювачі з тим, щоб не допустити потрапляння дитини в сім'ю, в якій батьки не готові до виховання дитини».

На переконання Уповноваженого Президента України з прав дитини, таємниця усиновлення є пережитком радянської системи усиновлення. «Існує міф про те, що таємниця усиновлення – це механізм захисту дитини та її батьків від зайвої уваги з боку сторонніх осіб, психологічної травми дитини, можливість сім’ї жити звичайним життям, нічим не вирізняючись в очах оточуючих», – зазначив він.

Насправді ж, наголосив Юрій Павленко, рано чи пізно дитина дізнається правду, і чим пізніше вона дізнається про своє усиновлення, тим непередбачуваніші наслідки може мати для неї ця інформація: образа на батьків-усиновлювачів, розрив з ними стосунків, втеча з дому тощо. «Таємниця усиновлення однозначно є пріоритетом інтересів дорослих над інтересами дитини», - наголосив Юрій Павленко.

«Разом з тим, таємниця усиновлення позбавляє посадових осіб можливості отримати об'єктивну інформацію про те, як живе і розвивається дитина, навіть тоді, коли дитина знає про те, що вона усиновлена», – наголосив Юрій Павленко. Фактично у зв’язку з наявністю таємниці усиновлення, яка жодним чином не впливає на гармонійний розвиток дитини в сім’ї, девальвується функція нагляду держави за сім’ями, які усиновили дітей, констатував він.

Уповноважений Президента України з прав дитини також повідомив, що держслужбовці за будь-яких обставин повинні зберігати таємницю усиновлення, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. За розголошення таємниці усиновлення передбачена кримінальна відповідальність посадових осіб від штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян аж до позбавлення волі на строк до трьох років.

 

Довідка

Таємниця усиновлення утаємничує весь процес усиновлення, вона передбачена трьома статями Сімейного кодексу України (статті 226, 227, 228).