В Україні хочуть впровадити суд присяжних

23:15, 17 червня 2011

Згідно з новим проектом Кримінально-процесуального Кодексу (КПК) в Україні можуть впровадити розгляд справи судом присяжних, але лише у тих випадках, коли за злочин передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі. Про це 17 червня в ефірі ток-шоу „Велика політика з Євгенієм Кисельовим” заявив радник президента, який курував роботу над КПК, доктор юридичних наук Андрій Портнов.

„Якщо людина, якій загрожує довічне ув’язнення, вважає, що її справу має розглядати суд присяжних, то це буде дозволено”, - заявив А. Портнов. – „Але ми даємо альтернативу, людина може обирати, яким чином розглядати справу”.

За його словами, є безліч прикладів застосування суду присяжних: Великобританія і США – застосовують, Німеччина – не застосовує, у деяких балканських країнах – симбіоз.

Однак, за словами А. Портнова, треба врахувати, що у США на одного присяжного виділяється 40 доларів. „Уявіть цю ситуацію у нас, де на 666 судів першої інстанції треба забезпечити по 12 осіб присяжних”, - зазначив А. Портнов.  

Щодо інших новацій у КПК, то, за словами Андрія Портнова, це - повністю новий кодекс. „Він приводиться у відповідність до української конституції”.

За його словами, перша новація - українська прокуратура не буде вести досудове слідство. Прокурор відповідатиме за початок слідства і до вироку - від початку і до кінця, а розслідування буде здійснювати слідчий – органи МВС і СБУ.

По-друге – встановлюється повна змагальність юридичного процесу, тобто адвокат матиме однакові зі стороною обвинувачення права.

По-третє – міри запобіжних заходів. Відтак, "арешт може бути застосований тільки у виключних випадках, коли інша міра не може бути застосована". Вводитимуться такі новітні технології, як електронний моніторинг, системи аудіо та відео фіксації, відеоконференції допиту свідків та інше.

Крім того, за словами Андрія Портнова, новий КПК скоротить бюрократію: „По кожній процесуальній дії ми скорочуємо всю бюрократію – ухвали, рішення, постанови. Тепер не потрібно буде їх томами таскати за собою, все буде швидко”, - зазначив А. Портнов.

Крім того, ще однією новацією стане скасування можливості направити справу на додаткове розслідування. „На 500 обвинувачувальних вироків у нас 1 виправдовувальний”, - зазначив А. Портнов. Відтак, якщо слідчий і прокурор не довели провину, людину буде виправдано і вдруге це буде неможливо розслідувати.

За словами Андрія Портнова, автори сподіваються, що Кодекс має бути прийнятий ВРУ до кінця року. „Ми взяли всі найбільш конструктивні праці вчених, найбільш зрозумілі моделі європейського та американського правосуддя, працювали з радниками ЄС та департаменту юстиції посольства США. Вони надали нам юридичну допомогу, щоб, спрямувавши документ до міжнародних інституцій, ми могли очікувати на позитивний висновок (КПК планують направити на розгляд Венеціанської комісії, - ред.)”.

За його словами, якщо будуть зауваження, їх будуть враховувати. Однак, цей документ „збалансований та демократичний”.

Нагадаємо, робоча група під керівництвом Президента України Віктора Януковича розробила проект нового Кримінально-процесуального кодексу України, який повинен бути прийнятий парламентом до кінця поточного року.

Додамо, що 14 червня в Україні набув чинності закон про ліквідацію інституту народних засідателів у кримінальному процесі. Законом внесено зміни до Кримінально-процесуального кодексу, які ліквідували інститут народних засідателів у кримінальному процесі, а справи, які на сьогоднішній день підсудні складу суду за їх участю, передати в компетенцію складу суду, який утворюється з трьох професійних суддів.