В Україні коштом інвесторів будуть створені Сили спеціальних операцій

На створення в Україні нової силової структури необхідно $70 млн

18:32, 20 квітня 2015

Керівник неурядової організації «Центр оборонних реформ» Олександр Данилюк виступає за створення в Україні Сил спеціальних операцій (ССО) і повідомив, що вже знайшов інвесторів, готових профінансувати їх створення.

«Це результат роботи українських фахівців і західних експертів, які мали відношення до створення оборонних структур США та інших країн. Це апробована концепція, яка знайшла підтримку в усьому світі… У нас є не лише концепція і план створення ССО, але і законопроект, який на сьогодні вже готовий, і ми чекаємо відмашки верховного головнокомандувача на прийняття та затвердження цієї концепції», – сказав він на прес-конференції в понеділок, 20 квітня, у Києві, представляючи концепцію створення ССО, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Данилюк наголосив, що на сьогодні вже є інвестори, готові профінансувати створення ССО.

«Це представники приватного бізнесу, які готові вкласти на абсолютно законних підставах, відповідно до закону про державно-приватне партнерство, кошти у створення міжвідомчого Центру підготовки ССО та інших спеціальних підрозділів… Утримання сил ССО – це дуже дороге задоволення, яке з закордону ніхто нам фінансувати не буде», – сказав він і додав, що на фінансування таких сил може знадобитися до 25% оборонного бюджету.

При цьому Данилюк зазначив, що ССО не можуть бути просто підрозділом Збройних сил України (ЗСУ), це має бути окремий структурний підрозділ Міністерства оборони України.

«Діяльність українських ССО передбачає роботу глибоко в тилу противника. По суті, це диверсійно-розвідувальні групи, які діють в тилу ворога з метою збору інформації, підготовки різних операцій, організації саботажних акцій і диверсійних заходів. А також окремо робота груп, які займатимуться організацією підпілля на окупованих територіях», – розповів Данилюк.

Очільник Центру також зазначив, що, згідно з розробленою концепцією, ССО повинні проводити операції як у мирний час, так і в умовах бойових дій.

«Україна зіткнулася з новим видом війни. І для того, щоб протидіяти новим загрозам, треба створити принципово нову структуру, яка здійснить відбір кадрів, підготує ці кадри. В Україні багато розумних фахівців, які навіть не призвані. Селекція кадрів є основним аспектом формування ССО», – зазначив він.

Говорячи про нинішню ситуацію на сході України, Данилюк наголосив, що держава продовжує надавати допомогу і підтримувати інфраструктуру через органи, які не є лояльними до чинної влади – сільради і райради.

«Вони використовуються силами спецоперацій Росії. Треба розуміти, що в умовах війни всі держресурси повинні бути зосереджені на виконанні певних завдань. Те, що зараз на сході – це неприйнятно… У концепції йдеться про концентрації всіх сил державного і недержавного сектора», – заявив він.

Згідно з запропонованою концепцією, діяльність ССО буде здійснюватися за погодженням з РНБО України на підставі указів президента. Керуватиме ССО буде президент, міністр оборони здійснюватиме військово-політичне і адміністративне керівництво ССО, безпосереднє керівництво силами буде проводити командування, яке призначатиме президент України за погодженням з міністром оборони.

«Цей законопроект готовий, він пройшов експертизи. На сьогодні ми звертаємося до президента, щоб він вніс його до Верховної Ради для розгляду як невідкладний. Вся правова база для його прийняття готова», – наголосив він.

В той же час директор правового департаменту Центру оборонної реформи Станіслав Бондаренко, якого цитує Укрінформ, заявив, що для створення міжвідомчого Центру для підготовки Сил спеціальних операцій та інших спецслужб потрібно приблизно $30-70 млн.

«Приблизно, якщо брати світову практику, то це десь від 30 до 70 мільйонів доларів», – сказав Бондаренко і додав, що управління Центром здійснюватиме  держава, а програми, за якими навчатимуться кандидати, також будуть державними.

Бондаренко також поінформував, що в майбутньому Центрі підготовку проходитимуть винятково військовослужбовці МВС, СБУ, Міноборони та Нацгвардії.

У свою чергу керівник Центру оборонної реформи Олександр Данилюк зауважив, що наразі в Україні існує лише так званий «армійський спецназ», який за своїм функціоналом дещо схожий на ССО. Однак, на думку Данилюка, в умовах мирного часу нинішній спецназ не може застосовуватись для виконання операцій на території України.

Олександр Данилюк є засновником і координатором громадського руху «Спільна справа». Під час Євромайдану, в лютому 2014 року, він втік до Лондона (Великобританія), оскільки боявся, що його затримають правоохоронці.

У липні минулого року тодішній міністр оборони Валерій Гелетей призначив Данилюка своїм радником, а 7 листопада він очолив новостворений Центр оборонної реформи і припинив виконувати обов’язки радника міністра оборони.

Ще будучи на посаді радника Міноборони, у жовтні минулого року, Данилюк заявив, що в Україні створено «200-тисячну резервну армію» за кращими закордонними зразками, однак ця інформація ніде не знайшла підтвердження. Більше того, окрім Данилюка про так звану резервну армію ніхто не говорив.