В Україні лише 35% працівників отримують зарплату без "конвертів", - дослідження

08:56, 24 жовтня 2014

Четверо із п’яти «білих комірців» (так називають офісних працівників) у певний час отримували «чорну» зарплату. А 56% опитаних заявили, що і зараз оплата їх праці повністю або частково проводиться «у конвертах».

Про це йдеться в результатах опитування Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

За даними дослідження, кожен п’ятий офісний працівник сьогодні отримує «чорну» зарплату. Ще третина зізналися, що їх офіційна ставка і реальний дохід відрізняються. І лише 35% співробітників отримують виключно офіційну заробітну плату, без «конвертів».

Таким чином, для більшості опитаних «чорна» зарплата складає весь заробіток або його значну частину.

Із тих, хто частково або повністю отримує неофіційну зарплату, 31% заявили, що зарплата «в конверті» складає весь їхній заробіток. За два роки цей показник майже не змінився, в 2012 році він складав 26%. Сьогодні більш ніж половина тих, хто має неофіційний заробіток, отримують «сіру» зарплату. Тобто 50-70% від загальної суми видається у конверті та не обкладається податками.

Варто також зазначити, що більше за все «чорних» зарплат у сфері торгівлі та виробництва. Там кількість неофіційних виплат складає 19% і 16% відповідно. Третє місце поділяють сфера послуг і будівництво (по 9%). А ось рік тому лідером за кількістю неофіційних зарплат був готельний і ресторанний бізнес. Менше, ніж у інших, «тіньових» доходів у медиків і працівників агробізнесу (по 1%).

Окрім усього іншого, кожен четвертий, отримуючи неофіційну зарплату, позбавлений усіх решти соціальних виплат. У 22% випадків рішення про те, чи будуть виплачуватися соціальні виплати і яким чином, ухвалює керівник. А кожен десятий співробітник ризикує отримати компенсацію нижче реальної заробітної плати.

Данні були отримані в результаті опитування, проведеного Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу hh.ua в жовтні 2014 року. В опитуванні взяли участь 1412 респондентів.