В Україні майже 96 тисяч сиріт і дітей, позбавлених піклування батьків

08:25, 15 серпня 2012

Станом на 1 липня 2012 року в Україні налічувалося 95 956 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, із них під опікою і піклуванням виховується більше 63 тисяч дітей, у прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу – 10 821. Про це заявив Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко під час брифінгу.

При цьому в першому півріччі поточного року було усиновлено 1 352 дитини, з яких громадянами України - 984 дітей; іноземцями – 368. За загальними підрахунками, в Україні близько 35 тисяч дітей виховуються в сім’ях усиновителів.

«Щодо контролю за умовами виховання дітей у прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, то тут ситуація повністю врегульована законодавством України. Процедура чітка і прозора, її здійснюють працівники служби у справах дітей у співпраці з міліціонером, дільничним лікарем, вчителем або вихователем, соціальним працівником», - повідомив Юрій Павленко. Соціальний супроводом охоплено 100% прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу.

На сьогодні, зауважив Юрій Павленко, необхідно говорити про поліпшення якості контролю за цими сім’ями.

Говорячи про контроль за умовами виховання дітей в сім'ях опікунів, піклувальників, Юрій Павленко наголосив, що він потребує суттєвого вдосконалення. «Мій моніторинг виявив, що лише 10% таких сімей перебуває під соціальним супроводом, попри те, що він є обов’язковим», - сказав він. На думку Юрія Павленка, це може наражати дітей, які виховуються в сім'ях опікунів, піклувальників, на певні небезпеки.

Уповноважений Президента України з прав дитини заявив, що звернувся до Міністерства соціальної політики з вимогою привести діяльність центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у відповідність до законодавства та охопити соціальним супроводом 100% сімей, які виховують дітей під опікою. 

«Процедура, повноваження і обов’язки посадових осіб по контролю за умовами проживання і виховання усиновлених дітей передбачені постановою Кабінету Міністрів України №905, якою чітко затверджено порядок здійснення контролю», - констатував Юрій Павленко.

Крім того, він акцентував увагу на тому, що повноваження з нагляду за сім’ями, котрі всиновили дитину, покладені виключно на служби у справах дітей. «Саме тому важливо зберегти структуру служб у справах дітей на районному рівні», - резюмував Ю.Павленко.

Довідка

Нагляд за умовами проживання і виховання усиновлених дітей, які проживають на території України, здійснюється службами у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів до досягнення дітьми вісімнадцяти років (Сімейний кодекс України, ст.235). Саму процедуру нагляду визначає прийнята у 2008 році Постанова КМУ №905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей».

Відповідно до процедури, служба у справах дітей відвідує дитину за місцем проживання усиновлювачів у міру необхідності, але не рідше, ніж один раз на рік, протягом перших трьох років після усиновлення дитини, перевіряє умови її проживання та виховання, а в подальшому – один раз на три роки, до досягнення дитиною вісімнадцяти років.

У 2009 році Держдепартамент з усиновлення та захисту прав дітей направив рекомендації службам у справах дітей щодо здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, зокрема про те, що перше відвідування дитини доцільно провести через два-три місяці після усиновлення.

Відвідування родини, як правило, проводиться однією посадовою особою. На прохання батьків, а також коли відомо, що має місце порушення прав дитини, перевірку умов проживання та виховання усиновленої дитини проводить комісія з кількох посадових осіб. За результатами перевірки складається звіт, вимоги до його складення встановлюються Мінсоцполітики.

У разі виявлення фактів порушення прав дитини служба у справах дітей протягом місяця вживає заходів щодо їх усунення. Наприклад, залучає спеціалістів - медиків, психологів, педагогів тощо. Якщо протягом місяця не вдається усунути причини, що призводять до порушення прав дитини, якщо робота з сім’єю не дає результатів або існує реальна загроза для здоров’я та життя дитини – районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті ради за клопотанням служби у справах дітей звертається до суду з позовом про скасування усиновлення, визнання усиновлення недійсним або позбавлення усиновлювачів батьківських прав.