У ніч з 19 на 20 листопада набув чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс (КПК), який повністю змінює судову та слідчу процедуру в країні.
За словами радника президента Андрія Портнова, до набрання чинності нового КПК, у всіх судах країни обрано слідчих суддів і визначений суддя, який спеціалізується на справах неповнолітніх.
КПК передбачає також дороге технічне переоснащення судів, зокрема можливість здійснення процесуальних дій у режимі відеоконференції. Однак ця норма КПК виконана лише частково.
Так само буде створено Державне бюро розслідувань (ДБР) - новий орган, якому перейде розслідування злочинів, скоєних високопосадовцями, співробітниками правоохоронних органів і суддями.
Крім того, у нового КПК, є два напрямки - декриміналізація низки статей Кримінального кодексу та криміналізація ряду статей Кодексу про адміністративні правопорушення.
Також за новим КПК захисниками можуть стати тільки адвокати, зареєстровані в реєстрі. До цих пір в цей список можна було включати родичів і близьких. Ця норма не торкнеться тих захисників, які приступили до своїх обов'язків до 20 листопада.
Новий КПК вводить поняття угоди зі слідством. Одна з них - визнання провини в обмін на пом'якшення покарання, друга - угода з потерпілим.
Кодекс також прибрав можливість направлення справи на додаткове розслідування, яке зазвичай використовувалося судом як замінник виправдувального вироку.
Згідно з новим КПК, на розтин не направлятимуть усіх померлих, крім тих, що померли в лікарні.
Заплановано, що в зв’язку із введенням нового КПК, слідчі ізолятори розвантажаться вже в період з 20 листопада по 20 січня.
Кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави та права імені В.Корецького НАН України Микола Сірий вважає, що введення нового Кримінально-процесуального кодексу передбачає суттєві зміни в системі роботи кримінальної юстиції і можна сказати, що ця система виходить із рівноваги.
Окрім цього, як відзначають юристи, новий КПК дає більше приводів міліції затримувати людей.
Нагадаємо, Верховна Рада прийняла новий КПК у ніч з 12 на 13 квітня. За прийняття кодексу проголосував 271 народний депутат з 283, зареєстрованих у сесійній залі. Віктор Янукович підписав КПК 14 травня.