В Україні немає утисків прав російськомовних, - правозахисники

18:21, 4 березня 2014

До українського Омбудсмена і правозахисних організацій останніми роками не зверталися у зв'язку з дискримінацією або переслідуваннями російськомовних громадян або громадян Росії, що проживають в Україні.

Як повідомляє Укрінформ, уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська сказала, що останнім часом звернень «про порушення прав російськомовного населення на території Республіки Крим не було».

Голова правління Українського союзу Гельсінкі з прав людини Микола Козирєв спеціально розіслав запити в усі 30 організацій, що стосуються можливого порушення прав російськомовних українців або громадян Росії.

«Це стосувалося, у тому числі, і Криму, де є п'ять приймалень УГСПЛ - в Сімферополі, Алушті, Ялті, Джанкої й Керчі. Колеги повідомили, що по усій Україні, від заходу до сходу, від півдня до півночі, не було жодного випадку - деякі говорять, за останні десять років, деякі, як з Харкова, що за 20 років роботи приймалень - звернень із приводу порушення культурних, у тому числі мовних, прав громадян, які говорять російською або є громадянами Росії і проживають в Україні», - сказав Козирєв.

За даними організації, за останні півтора роки до Мережі правових приймалень Криму звернулися більш як тисяча російськомовних осіб. Проте йшлося про порушення, «які можна вважати універсальними для усієї території України». Що стосується специфічних порушень, то таких заявників у Сімферопольській приймальні Мережі не було.

У Херсоні за роки роботи громадської приймальні з 2000 р. не надходили звернення про порушення прав російськомовних. У Донецьку і Луганську за останні п'ять років у приймальні ГПГ надходили скарги від україномовних громадян у зв'язку з різними утисками національних прав українців. Не порушувалися права російськомовних і в Чернігові.

До приймальні УГСПЛ у Львові російськомовні громадяни з порушеннями своїх специфічних прав теж не звертались. Не було таких звернень і в Тернополі.

В столиці до приймальню київського офісу УГСПЛ теж ніхто не звертався у зв'язку з дискримінацією або скаргами на переслідування за ознакою приналежності до російськомовних громадян або громадян Росії, які проживають в Україні.

Нагадаємо, 23 лютого 2014 року Рада визнала таким, що втратив чинність закон «Про основи державної мовної політики». Це викликало незадоволення населення Східної та Південної України. Голова ВР і в.о. президента Олександр Турчинов не підписав скасування закону.

Цей закон авторства регіоналів Сергія Ківалова і Вадима Колесніченка був прийнятий 3 липня 2012 року, що спровокувало масові протести на Західній Україні.