Сьогодні, 5 вересня, в Україні розпочав роботу Вищий антикорупційний суд. З дня початку роботи суду корупційні кримінальні провадження, як нові, так і ті, що вже слухаються в інших судах, повинні бути передані в Антикорупційний суд.
На відкриття прийшли глава Верховного Суду Валентина Данішевська, генпрокурор Руслан Рябошапка, директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник та очільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.
Президент України Володимир Зеленський, який також був присутній на відкритті, зазначив, що зробить все можливе для того, щоб гарантувати суду безперешкодне функціонування.
«Я знаю, що ви очікуєте майже 200 гучних справ (ймовірно президент мав на увазі справи, над якими працювали НАБУ та САП, – ред) з розкраданням зі страшною дією корупціонерів-чиновників і ми допоможемо, щоб ви вільно розглядали ці справи і всі ці люди були дійсно покарані», – зазначив президент.
Після цього голова Вищого антикорупційного суду Олена Танасевич підтвердила, що до ВАКС для рогляду повинно надійти понад 3000 справ (зокрема, близько 190 кримінальних проваджень, над якими працювало НАБУ під керівництвом САП, – ред). Танасевич зазначила, що суд готовий до виконання покладених на нього обов'язків.
7 червня 2018-го Верховна Рада ухвалила закон про Антикорупційний суд у другому читанні. «За» проголосували 317 депутатів.
Створення Антикорупційного суду — одна з вимог міжнародних партнерів України для подальшої співпраці. Серед його запланованих функцій — розслідування справ Національного антикорупційного бюро щодо корупції серед високопосадовців.
Від реєстрації законопроект в грудні 2017 року до складення присяги суддями (для графіки – квітень 2018 р.) минуло півтора року. За 39 місць в Антикорупційному суді змагалося 343 кандидати.