У Міністерстві інфраструктури запропонували відновити обов'язковий техогляд приватних автомобілів з 2022 року. Відповідний проект закону опублікований на сайті Міністерства інфраструктури.
Проект закону передбачає суттєве вдосконалення механізмів державного регулювання в сфері безпеки експлуатації колісних транспортних засобів і націлений на підвищення рівня безпеки на дорогах.
Згідно з законопроектом, перший технічний огляд особистих транспортних засобів повинен проводитися через чотири роки після першої реєстрації з подальшим його проходженням кожні два роки. Для таксі і комерційних автомобілів законопроект передбачає щорічне проведення техогляду, починаючи з моменту першої реєстрації.
Законопроект також визначає, що до 1 січня 2022 року перевірка придатності таких транспортних засобів до експлуатації проводиться у разі:
- реєстрації/перереєстрації транспортного засобу;
- зміни власника транспортного засобу;
- зміни або модифікації систем чи їх складових, що впливають на безпеку дорожнього руху або навколишнього природного середовища;
- виїзду транспортного засобу за межі зони митного контролю України (до 1 січня 2022 року – добровільно, а з 1 січня 2022 року – в обов’язковому порядку).
Як вказали у Мінінфраструктури, проект закону передбачає:
- впровадження періодичних перевірок транспортних засобів на придатність до експлуатації;
- впровадження вимог щодо контрольних пристроїв (обмежувачів швидкості, тахографів) на певні категорії транспортних засобів для безпеки на дорогах України та зниження рівня смертельних ДТП;
- створення системи періодичної підготовки водіїв транспортних засобів окремих категорій, експертів з перевірки транспортних засобів на придатність до експлуатації;
- забезпечення контролю та встановлення відповідальності за порушення режимів робочого часу та часу відпочинку водіїв;
- впровадження адмінвідповідальності водіїв, посадовців, підприємців за порушення у сфері безпеки дорожнього руху, господарської діяльності у сфері транспорту, у тому числі надання послуг автомобільним транспортом;
- запровадження спільних з країнами ЄС правил щодо часу керування, перерв та періодів відпочинку водіїв, які, зокрема, займаються міжнародними автоперевезеннями.
Штрафи за несвоєчасний техогляд пропонується збільшити з 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (з 340 гривень до 1700 гривень). Контроль за дотриманням нових вимог покладається на Національну поліцію.
Проведення техогляду буде віддано приватним особам, при цьому буде сформовано ринкові ціни на послуги.Перевізників пасажирів пропонується зобов'язати обладнати свої транспортні засоби тахографами - пристроями для реєстрації швидкості, режиму праці, відпочинку водіїв і членів екіпажу.
На міжнародних рейсах пристрої для обмеження швидкості повинні бути встановлені до 1 липня 2019 року, а на внутрішніх перевезеннях - до 1 січня 2020 року.
Проект закону розроблено на виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Зазначимо, що обов'язковий техогляд для легкових автомобілів, що не використовуються у комерційних цілях, було скасовано влітку 2011 року. На такий крок Кабмін пішов з метою усунення надмірного державного регулювання у сфері автоперевезень.
З 1 травня 2019 року в Україні змінилися правила проходження обов'язкового технічного контролю для вантажних автомобілів, таксі, автобусів та транспортних засобів, які перевозять небезпечні вантажі, а також комерційних легкових авто. Зокрема, змінено формат документа, який підтверджує успішне проходження техогляду.