Ліга українців Канади та Ліга українських жінок Канади серйозно стурбована актами залякування істориків і дослідників України. Про це йдеться в офіційній заяві Ліги, переданій Центру досліджень визвольного руху.
“Випадок із Русланом Забілим та його колегами, дії проти Геннадія Іванущенка є ще одним прикладом державного залякування істориків, які вивчають та оприлюднюють архівні документи 70-річної давнини про порушення прав людини з боку держави, яка припинила своє існування майже 20 років тому” – йдеться у заяві впливової Канадської громадської організації українців.
“Випадки з Русланом Забілим та Геннадієм Іванущенком не є ізольованими інцидентами. – наголошують в Лізі українців Канади. – Вони є прикладом атмосфери залякування відколи Віктор Янукович взяв під контроль Україну наприкінці лютого 2010 року і призначив русофілів та українофобів на офіційні посади, серед яких найбільш помітні і одіозні – глава СБУ Хорошковський і міністр освіти, Табачник”.
В заяві також зазначено що Ліга українських канадців і Ліги українських жінок Канади пишається і дякує прем'єр-міністру Стівену Гарперу за його візит в Україну, де він продемонстрував лідерство у просуванні канадських демократичних цінностей і зустрівся з Русланом Забілим та працівниками Національного музею-меморіалу Тюрма на Лонцького.
Тільки на основі узгоджених дій з боку урядів та неурядових організацій, Геннадій Іванущенко, Руслан Забілий і всі інші, хто захищає академічні свободи, демократію та громадянського суспільства в Україні можуть досягнути успіху. Вони повинні знати, що світ спостерігає і підтримує їх – наголошено у заяві.
Нагадаємо, що 2 грудня звільнено з посади директора Державного архіву Сумської області відомого історика Геннадія Іванущенка. Звільнення проведено місцевою владою із порушеннями законодавства. Геннадій Іванущенко, дослідник історії репресій, Голодомору та визвольного руху ХХ століття, автор ряду книг із цієї тематики, член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху. Під керівництвом Іванущенка Сумський архів – єдиний, який повністю оцифрував усі 57 тисяч актових записів про смерть людей в період Голодомору 1932-1933 років.