В Україні пройде друга хвиля скорочень працівників

14:55, 25 лютого 2009

Від Нового року число компаній, що планують скоротити кількість співробітників, збільшилося удвічі. В умовах кризи найбільшою проблемою для українських компаній стала девальвація гривні. Про це заявило 84% респондентів дослідження аудиторської компанії Ernst&Young, під час якого було опитано 107 компаній, що працюють у різних секторах економіки. Разом з нестабільністю гривні 66% опитаних зазнають проблем з платежами, а 54% визнають необхідність зниження операційних витрат.

Як пише "Дело" , натомість 27% опитаних компаній стверджують, що в IV кварталі 2008 року їхні об'єми продажів збільшились у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. "Практично всі ці компанії працюють у секторі роздрібної торгівлі і споживчих товарів. Більшість з них — це іноземні компанії", — уточнив менеджер відділу бізнес-консультування компанії Ernst&Young Роман Рябой.

У свою чергу українські компанії, пов’язані із будівельним сектором, стверджують, що головна проблема — відсутність ринку і брак коштів на фінансування власних об'єктів. "Основна проблема тих компаній, які мають свої виробничі потужності, базу проектів і генпідрядні організації, - відсутність покупців", - стверджує керівник відділу маркетингу і РR будівельно-інвестиційної компанії "Київ Житло Інвест" Володимир Германов. У такій ситуації компаніям доведеться скорочувати видатки на адміністративні витрати і персонал.

У ситуації, що склалася, українські компанії шукають нові шляхи оптимізації витрат. Якщо ще в листопаді минулого року, коли Ernst&Young проводила аналогічне дослідження, 12% опитаних компаній не збиралися вживати спеціальні заходи з боротьби з кризою, то в лютому 2009 року кількість "сміливців" скоротилася до 1%. Більшість компаній (80%) покладають надію на скорочення адміністративних витрат. Скорочувати ж персонал готові вже 47% компаній у порівнянні з 28% минулого року. При цьому в порівнянні з листопадом у списку з'явилася графа "скорочення заробітної плати". Цей захід готові застосувати 35% опитаних. "Компанії усвідомили важливість цих заходів. Ті, хто не скоротив витрати минулого року, зазнали ще більших збитків", - пояснює голова правління ІК "Сократ" Андрій Снєгірьов.

У зв'язку з нестабільністю національної валюти більшість компаній перейшли на планування бюджетів у іноземній валюті. Так, гривні довіряють тільки 34% опитаних компаній, при цьому євро і долар використовують 40% і 23% відповідно.