Галузевий державний архів Служби зовнішньої розвідки України розсекретив близько 350 ексклюзивних матеріалів про діяльність Української Народної Республіки (УНР).
«Документи іноземного та контррозвідувального відділів державного політичного управління УРСР 1919–1936 рр. взято з архівних справ, що перебувають на зберіганні в Галузевому державному архіві СЗРУ і дотепер були малодоступні для широкого загалу. Ексклюзивні матеріали містять майже 350 документів, що відкривають нові сторінки української національно-визвольної боротьби: оригінали та копії документів УНР, дипломатичні папери, накази, резолюції, відозви, статути, листи, фотографії та багато іншого», – повідомила Служба зовнішньої розвідки.
За її інформацією, у матеріалах можна знайти документи з нормативно-правової діяльності УНР, дипломатичних зусиль Уряду УНР на міжнародній арені та матеріали про тогочасних лідерів українських державних утворень. Також документи висвітлюють діяльність еміграційного Уряду УНР, листування керівництва Республіки та заходи з відновлення козацтва в Україні, стан і діяльність Військової організації та утворених військових формувань, фінансові документи. «Особливо цікавими є матеріали, що стосуються убивства Симона Петлюри», – підкреслюється у повідомленні.
Документи було розсекречено з нагоди відзначення 100-річчя заснування Української Народної Республіки. Галузевий державний архів Служби зовнішньої розвідки України підготував архівні документальні матеріали про діяльність УНР у 20-30 роках ХХ ст. – час, коли відбувалося її становлення і тривала боротьба за суверенітет України.
Петлюра був одним з керівників УНР. Його вбили вдень 25 травня 1926 року в Парижі. Вбивство Петлюри було операцією радянських спецслужб.