Найпоширенішими видами тіньової діяльності в Україні є: оптимізація податків, проституція, торгівля наркотиками, праця нелегальних мігрантів, азартні ігри. До поширених видів тіньової діяльності відносяться також незаконне повернення податку на додану вартість, зарплати «в конвертах». Такої думки дотримуються незалежні експерти.
У національній доповіді НАНУ "Соціально-економічний стан України: наслідки для народу й держави" зазначено, що тінізація економіки України в умовах фінансово-економічної кризи набула тотального характеру і оцінюється окремими експертами й дослідниками обсягом до 60% ВВП, який становить на сучасному етапі реальну загрозу національній безпеці держави, пише "Дзеркало тижня".
"Можна констатувати фактичне завершення процесу реструктуризації тіньової економічної діяльності в масштабах держави. Ця діяльність стала складовою її економіки. Вона обслуговує економічні та політичні інтереси певних впливових структур і ділових кіл", – відзначають економісти.
Більшість експертів вважають, що 25-50% обороту приватних підприємств не відображені в документах бухгалтерського обліку (тіньовий оборот). Рівень тінізації залежить від того, що це за підприємство, "хто за ним стоїть" тощо. У більшості малих підприємств "тінь" може сягати 80-90%.