У зв'язку із загостренням проблеми інфекційної безпеки донорської крові в Україні щорічно відводяться від кроводачі біля 10% кандидатів у донори і вибраковується більше 5% усієї заготовленої крові. Про це йшлося на робочій нараді головних позаштатних трансфузіологів регіонів України у місті Луганськ.
Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі МОЗ України, зростає кількість інфікованих осіб серед кандидатів в донори. Тому проблема профілактики передачі інфекцій вимагає окремого вирішення, йшлося в доповіді заступника міністра охорони здоров'я Олександра Гудзенка.
Із всієї заготовленої донорської крові 57% заготовлюється станціями та центрами служби крові, 41% - відділеннями трансфузіології, біля 2% заготовлюється лікарнями.
Матеріально-технічна база більшості закладів служби крові дуже застаріла (зношеність основного устаткування в загальному становить понад 85%). Це істотно стримує впровадження в практику сучасних світових і вітчизняних технологій із забезпечення безпеки і ефективності терапії по переливанню крові (гемотрансфузійної терапії).
Нині структура донорства в Україні вимагає принципового змінення. Уже час перейти з донорства крові на донорство компонентів. Тільки таким чином можна збільшити заготівлю компонентів крові і в першу чергу плазми на 30-40%. Заготівля компонентів крові дозволить також вирішити проблему невикористаних еритроцитів.
Очевидно, що вітчизняна служба крові потребує термінової реорганізації.
"Пріоритетом при реорганізації служби крові повинна стати централізація закладів служби крові в регіонах з метою створення керованої, самодостатньої структури, яка зможе гарантувати якість і безпеку заготовленої донорської крові, її компонентів та препаратів плазми крові в необхідних обсягах", - резюмує Олександр Гудзенко.