В Україні сьогодні відзначають День Матері

09:34, 14 травня 2017

Починаючи з 1999 року в Україні офіційно відзначається День Матері. Його у нас щорічно відзначають у другу неділю травня.

Вперше свято встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914 року. Після Першої Світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині, Чехословаччині.

Історично свято відносять до Великої Британії, де з XVII століття відзначалася так звана Материнська неділя - четверта неділя Великого посту присвячена вшануванню матерів у всій країні. У США День матері вперше привселюдно був підтриманий відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році. «День Матері», за версією Джулії Ворд, - це день єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Концепція Джулії Ворд не знайшла широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах.

У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів у пам'ять про свою матір Анну Марію Рівз-Джарвіс, що в неї з тринадцяти дітей вижили тільки четверо - інші померли від поширених на той час хвороб. Анна Джарвіс була громадською діячкою і разом з іншими жінками створила так званий «Клуб матерів» представники якого активно боролися з дитячими хворобами і антисанітарними умовами, що були причиною частих епідемій у США.

Анна Марія Рівз-Джарвіс

Анна Джарвіс, зокрема, розробила програму з обстеження молока задовго до офіційних стандартів. Члени її клубу навчали молодих матерів вести домашню господарку і стежити за здоров'ям членів своїх сімей, а одним з консультантів жіночого руху був брат Анни Марії - доктор Джеймс Рівз, відомий борець з епідеміями тифу і лихоманки.

Анна написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія перший визнав День Матері офіційним святом.

У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.

В Україні офіційно визнали День матері в тільки в 1999 році – саме тоді президентом був підписаний указ, в якому другу неділю травня присвячується всім мамам.

У різних країнах вшанування мам випадає на різні календарні дати. У Китаї, Японії, США, Фінляндії, Бельгії, Канаді, Україні і в ряді інших країн День матері вже багато років припадає на другу неділю травня. В останню травневу неділю його відзначають у Франції і Швеції, а в Польщі з подарунками та квітами до мам приходять 26 травня.

Також у другу неділю травня День матері відзначається в Австралії, Бельгії, Данії, Італії, на Мальті, Туреччини, Естонії.

В Австралії в День матері ранок починається зі сніданку, який з любов'ю готують діти для своїх мам. В цей день мамам дарують квіти, подарунки та листівки.

Друга неділя травня є Днем матері в таких країнах, як Німеччина і Швейцарія. Швейцарія була однією з перших європейських країн, які запровадили День Матері - у 1917 році. У Німеччині День матері був оголошений офіційним святом в 1933 році. Після Другої світової війни це свято стало відзначатися аналогічно Дню матері в США — мамам дарують квіти і подарунки.

В останню неділю травня це свято відзначається в Швеції і у Франції, а в першу неділю травня - в ПАР. В Греції День матері святкується 9 травня. У Бахрейні, Гонконгу, Індії, Малайзії, Мексиці, Омані, Пакистані, Катарі, Саудівській Аравії, Сінгапурі та Об'єднаних Арабських Еміратах День матері відзначається 10 травня.

У другу неділю лютого День матері святкують у Норвегії, 14 жовтня — у Білорусії, 8 грудня — в Іспанії та Португалії. У Вірменії 7 квітня відзначають День материнства і краси, в Узбекистані 8 березня святкують як День матері.

У Фінляндії День матері почали відзначати офіційно з 1927 року. В цей день вивішують прапори, діти готують подарунки для мам, а тата намагаються в цей день на кухні. В Естонії День матері відзначають з 1992 року у другу неділю травня. В цей день вивішуються прапори. Естонці вітають мам вивішеними на вулицях міст прапорами, а фіни покладають квіти до пам'ятника Матері-працівниці, розташованому в Гельсінкі. Примітно, що цей пам'ятник був встановлений також у День матері в 1996 році.

За даними соціологічних опитувань День матері входить в п'ятірку найбільш улюблених і важливих свят у багатьох країнах.