В Україні сьогодні вшановують пам'ять жертв «Великого терору»

10:25, 5 серпня 2017

В Україні сьогодні, 5 серпня, вшановують пам'ять жертв «Великого терору».

У Києві сьогодні відбудеться низка пам'ятних заходів. В 9:00 розпочалась поминальна літургія у Покровській церкві на Подолі. З 11:00 до 12:00 відбудеться панахида та меморіальні заходи біля Хреста репресованим у 1930-х - 50-х рр. З 13:00 до 15:00 меморіальні заходи продовжаться у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили».

«Великий терор» – масштабна кампанія з масових репресій громадян, яка була була розгорнута в СРСР у 1937-1938 рр. за ініціативою керівництва СРСР та особисто Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, художньої та наукової еліти, деформація суспільних зв'язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії і денаціоналізація.

За період «Великого терору» на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено близько 200 тис. осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решта були відправлені у в'язниці і табори (інші міри покарання охоплювали менше 1%, звільнені були тільки 0,3%).

Незаконність «Великого терору» визнали ще в часи СРСР після смерті Сталіна, коли в роки «відлиги» провели часткову реабілітацію репресованих. Більшість громадян, засуджених за політичними звинуваченнями, не отримали повної реабілітації, а їх права не були повністю відновлені.

У 1991 році, в останні місяці існування УРСР, був прийнятий закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні». У ньому вперше в Україні законодавчо засудили і відмежувалися від політичних репресій як методу управління суспільством. Але оскільки цей закон приймався ще в УРСР, то певна частина цих репресій, навіть скоєних позасудовими органами, все ще визначалася як «обґрунтована».