В Україні створили неурядовий проект для боротьби з Facebook-тролями

До викриття тролів та ботів залучатимуть волонтерів

13:59, 23 липня 2019

В Україні запустили проект для боротьби з Facebook-тролями. Він має назву TrollessUA, ним опікується громадська організація «Інтерньюз-Україна».

Проект від має на меті виявлення та блокування підозрілих профілів в українському сегменті соцмережі, які активно коментують, використовуючи мову ненависті, маніпулюють категорією «патріот» та масово поширюють фейки.

Як повідомила організація «Інтерньюз-Україна», для боротьби з такими тролями будуть залучати волонтерів. Для участі у проекті можна зареєструватися тут, а стежити за новинами кампанії – у Facebook.

«За допомогою волонтерів-кіберельфів буде сформована база даних акаунтів, які характеризуються описаною вище поведінкою. Після цього «Інтерньюз-Україна» звернеться зі скаргою до компанії Facebook з наполегливим проханням додатково перевірити та заблокувати такі профілі. З метою зменшення кількості жертв маніпуляцій у мережі «Інтерньюз-Україна» розробить спеціальне розширення для Google Chrome, яке після запуску маркуватиме акаунти «тролів», що внесені до бази даних. Таким чином, користувачі будуть попереджені про небезпеку інформаційних маніпуляцій», – пише організація.

Вона додає, що зареєстровані учасники проекту пройдуть спеціальний інструктаж, який допоможе волонтерам зрозуміти, де шукати та як розпізнавати фейсбук-тролів.

Як інформує «Детектор медіа», така ініціатива організована на основі молдовського проекту Trolless, який почав працювати 2019 року. Команда проекту зробила умовну класифікацію таких маніпуляторів у соціальній мережі. Опісля Trolless надіслали представнику Facebook базу з 700 підозрілих акаунтів. Після власної перевірки компанія за два тижні до запланованих на 24 лютого 2019 року парламентських виборів у Молдові заблокувала 168 акаунтів у Facebook, 28 сторінок і вісім облікових записів в Instagram.

Марковані дописи тролів у молдовському сегменті соцмережі, скріншот «Детектор медіа»

Молдовські дослідники водночас заявили, що створювати величезні бази таких маніпуляторів немає сенсу, бо це боротьба з наслідками, а не причинами. Тепер проект Trolless намагається підірвати сам вплив ботоферм. Якщо інвестиції кураторів у такі інструменти не будуть окупатися — це може поступово зробити такі маніпуляції беззмістовними.

Нагадаємо, в травні 2019-го Facebook видалив майже 100 російських акаунтів, які поширювали фейки про Україну. Видалені акаунти робили публікації про підтримку так званої «Новоросії» та анексії Криму.