Археолог, кандидат історичних наук Ярослав Онищук заявляє, що на території України і на Львівщині військові кладовища зникають з лиця землі через недбальство. Про це він повідомив 23 лютого на відкритті виставки «Перша світова війна в Галичині: пам’ятки та пам'ять» в історичному музеї Львівського національного університету ім. І.Франка.
«Рани від Першої світової війни до сьогодні залишилися помітними. Особливо, коли ми говоримо про залишки цвинтарів того часу. Через територію Галичини війна прокотилася декілька разів і, фактично, в кожному населеному пункті, де відбувалися бої, залишилися військові цвинтарі. Архівні документи, які зберігаються в Державному архіві Львівської області говорять про дуже велику роботу, яка проводилася між Першою та Другою світовою війнами для того, щоб зберегти, впорядкувати такі історичні пам’ятки», – сказав історик.
Однак Ярослав Онищук наголосив: «Сьогодні ж маємо дуже серйозну проблему зі збереженням таких місць поховань, оскільки більшість з них фактично зникли чи зникають з лиця землі в результаті зміни рельєфу, заросли бур’янами тощо. Тому одним з найважливіших напрямків відзначення подій війни має бути впорядкування цвинтарів».
Також експерт зазначив, що великою проблемою у збереженні таких пам’яток є бурхливий розвиток так званої чорної археології.
«Місця, пов’язані з Першою світовою, починаючи від Карпат і закінчуючи Волинню, просто перекопуються, щоб отримати речі, які осідають в приватних збірках чи йдуть на ринок. Згідно із законом «Про музеї і музейну справу», такі предмети – це пам’ятки історії, які викопані знову ж таки на нерухомих пам’ятках і повинні передаватися в музейні фонди, де вони будуть обліковуватися і зберігатися. Натомість такі предмети наповнюють чорний ринок і приносять величезний збиток нашій державі, державному музейному фонду», – сказав Ярослав Онищук.
Як інформував ZAXID.NET , 23 лютого в Історичному музеї Львівського національного університету ім. Івана Франка відкрилася виставка « Перша світова війна в Галичині: пам’ятки та пам'ять», співорганізаторами якої стала громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять». На виставці представлені особисті речі вояків, знайдені впродовж останніх 2-3 років у Карпатському регіоні, які залишилися від боїв 1915 року.