У понеділок, 22 серпня було визначено та нагороджено 21 фіналіста акції «7 чудес України: замки, фортеці, палаци». За результатами регіональних презентацій та опитування 100 експертів у галузі туризму, архітектури, історії і культури було визначено 7 кращих замків, 7 фортець і 7 палаців.
Фіналістами акції стали: в категорії «замки»: Дубенський замок (Рівненська обл.), Замок «Паланок» (Закарпатська обл.), Збаразький замок (Тернопільська обл.), Золочівський замок (Львівська обл.), Луцький Верхній замок (Волинська обл.), Олеський замок (Львівська обл.)., Ужгородський замок (Закарпатська обл.).
В категорії «фортеці»: Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця (Одеська обл.), Генуезька фортеця в Судаку (Крим), Кам’янець-Подільська фортеця (Хмельницька обл.), Київська фортеця (Київ), Фортеця у Меджибожі (Хмельницька обл.), Хотинська фортеця (Чернівецька обл.), Чигиринська фортеця – Резиденція Богдана Хмельницького (Черкаська обл.).
А в категорії «палаци»: Алупкінський (Воронцовський) палац (Крим), Бахчисарайський (Ханський) палац (Крим), Лівадійський палац (Крим), Маріїнський палац (Київ), Митрополичий палац (Чернівці), Палац Кирила Розумовського у Батурині (Чернігівська обл.), Палац у Качанівці (Чернігівська обл.).
Говорячи про принцип визначення фіналістів, голова Оргкомітету акції «7 чудес України» М.Томенко розповів, що під найкращими об'єктами за цими трьома категоріями експерти розглядали як історичну значимість тої чи іншої будівлі, так і її архітектурну привабливість, культурну традицію і туристичну спроможність, повідомили у прес-службі Томенка.
За його словами, оголошення фіналістів акції було не випадково приурочено до 20-річчя Незалежності України, а переможців до 1 грудня 2011 року – дня святкування 20-річчя з дня Референдуму про державний суверенітет України. «Фактично цьому року – року 20-річчя молодої України ми присвячуємо нашу стару, давню історію і так поєднуємо давню традицію і молодий вік нашої держави», - сказав Томенко.
Він висловив сподівання, що акція «7 чудес України» простимулює місцеві та державні бюджети згадати про такі об’єкти і закласти в бюджет на 2012 рік фінансування, зокрема, на їх реставрацію. «В житті повинно бути місце для чудес. І оцією «чудесною» складовою ми певним чином компенсуємо непросте наше соціально-економічне життя», - підсумував М.Томенко.
Детальну інформацію про 21 фіналіста можна знайти на офіційному сайті акції, де можна і проголосувати за сім найкращих об’єктів. Як відомо, за умовами конкурсу, остаточних переможців акції буде визначено шляхом експертного та Інтернет-голосування (50/50). Голосування триватиме до 1 грудня 2011 року.
Загальнонаціональна акція «7 чудес України» була започаткована Фондом Миколи Томенка «Рідна країна» у 2007 році. Вже за рік, у 2008 р. відбувся другий етап акції – «7 природних чудес України». Обидва етапи акції під загальною назвою «7 чудес України» мали великий успіх, тому у 2010 році широкому загалу було презентовано новий проект – «7 чудес України: замки, фортеці, палаци».