У понеділок, 15 серпня, Генеральна прокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо екс-директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, його двох заступників та ще чотирьох осіб. Про це повідомили в управлінні зв'язків із громадськістю та ЗМІ Генпрокуратури України.
Як зазначається, посадовців звинуватили у несанкціонованій зміні результатів ЗНО, привласнення та легалізації коштів держбюджету України та Американських рад з міжнародної освіти за низкою статей.
«Завищення результатів ЗНО надало незаконні переваги у доступі до вищої освіти сотням абітурієнтів, переважно дітей керівників органів державної влади вищого рівня, правоохоронних органів, працівників системи освіти, народних депутатів України та їхніх помічників, та обмежило можливість отримання освіти талановитою молоддю, яка мала на це законне право», - йдеться у повідомленні.
У ході досудового розслідування було встановлено, що у 2008 році керівництво Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), який було створено для подолання корупції у вишах під час зарахування абітурієнтів, було організовано злочинне угруповання, яке завищувало результати оцінювання абітурієнтів шляхом внутрішнього втручання в комп'ютерні системи для проведення ЗНО.
Фото: ГПУ
«Так, у 2014-2015 роках слідством встановлено завищення результатів ЗНО понад 200 осіб, а всього з 2008 року - близько 2000», - додали у ГПУ, зазначивши, що для прикриття злочинів керівництво УЦОЯО навмисно не забезпечило створення комплексної системи захисту інформації, як передбачено законом.
Водночас було встановлено, що посадовці Донецького, Львівського, Дніпропетровського та Херсонського регіональних центрів оцінювання якості освіти, а також більшість працівників УЦОЯО є непричетними до завищення результатів - усі протиправні дії вчинялись керівництвом Центру.
Фото: ГПУ
«На цей час завершено досудове розслідування за фактами створення злочинної організації, привласнення та легалізації нею бюджетних коштів у сумі понад 4 млн грн, завищення результатів ЗНО у 2014-2015 роках. Завдяки вжитим заходам щодо організації досудового розслідування, співпраці Генеральної прокуратури України з Міністерством освіти і науки України (Міністрами Квітом С.М. та Гриневич Л.М., їх першим заступником Совсун І.Р.), чинним керівником УЦОЯО Карандієм В.А., незважаючи на те, що доступ до програмного забезпечення ЗНО мали тільки учасники злочинної організації, зриву проведення ЗНО у 2016 році вдалося уникнути», - наголосили у відомстві.
Окремо прокуратура повідомила, що наразі забезпечується поновлення прав потерпілих, за наслідками чого вже відраховано 26 студентів, які подали недостовірні дані про результати ЗНО, документи ще відносно 174 осіб направлено до вишів.
Нагадаємо, як повідомляв ZAXID.NET, Печерський районний суд Києва обрав колишньому директору Українського центру оцінювання якості освіти Ігорю Лікарчуку запобіжний захід у вигляді одного місяця домашнього арешту. В четвер, 30 червня, його допитувала поліція.
Лікарчук очолював Український центр оцінювання якості освіти у 2006-2011-му й 2014-2015 роках. У Генпрокуратурі стверджують, що її слідчим вдалось з’ясувати, що ще у 2008 році керівники Центру оцінювання якості освіти «створили злочинну організацію для завищення результатів ЗНО окремих осіб і привласнення коштів Центру, а також Агентства з міжнародного розвитку США (USAID)».
Раніше у ГПУ заявили, що керівники Українського центру оцінювання якості освіти на прохання третіх осіб змінювали дані про результати зовнішнього незалежного оцінювання.
У липні 2015 року Кабмін відсторонив Лікарчука на час розслідування корупційної діяльності керівництва Центру, а у вересні посадовця звільнили за його заявою.