В Україні за останні три роки закрили понад 1 300 шкіл

11:19, 19 січня 2014

В Україні за останні три роки закрилися 1 306 шкіл, більшість з них – у сільській місцевості. Зокрема, в 2010 році було закрито 300 шкіл, 2011-му - 426, 2012-му - 202, в 2013-му - 378.

У своїй статті «Собі мільярд, школі – копійку» для "Дзеркала тижня" Оксана Онищенко пише, що хоча офіційно вважається, що оптимізація установ сприяє покращенню умов навчання, в дійсності це далеко не завжди так. Школи отримують від держави жалюгідне фінансування, недостатня для нормального розвитку. Про це добре знають вчителі, яким скоро доведеться навчати дітей чи не на пальцях . Про це знають батьки, які змушені на свої «благодійні» внески підтримувати школу. Про це знають і місцеві органи влади.

«Рівень забезпеченості шкіл засобами навчання в цілому по Україні становить 29,3% від загальної потреби. Рівень оснащення лабораторним і демонстраційним обладнанням не перевищує в цілому, 20% від потреби і досяг критичної межі. Наявне в навчальних закладах обладнання морально і фізично застаріло», – зазначається у статті.

Голова парламентського комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич зазначає, що в бюджеті на наступний рік знову закладено недофінансування сфери освіти.

За її даними, в 2014 році планується виділити на освіту 107,2 млрд грн, тобто 6,4% ВВП. Згідно із законом про освіту, на цю галузь держава повинна виділяти близько 10% ВВП, тобто 160 млрд грн.

«Недофінансування освіти представляє громадську загрозу», – зазначила Гриневич, пише Онищенко.

За інформацією Гриневич, в цьому році на утримання одного учня в формулу міжбюджетних трансфертів закладається сума 8,8 тис. грн в рік. Тоді як органам місцевого самоврядування учень «коштує» від 9,5 до 15 тис. грн на рік.

«Закладаючи такий норматив на учня, ми закладаємо проблеми місцевих бюджетів та перекладання значної кількості фінансування на кишеню батьків. Це призводить до поглиблення нерівного доступу до якісної освіти. Школи, де навчаються діти більш забезпечених батьків, мають зовсім інші умови навчання. Освіта в Україні відтворює бідність і формує соціальний прошарок недоосвічених людей. І саме з цього прошарку потім ми отримуємо громадян, нездатних робити свідомий вибір, нездатних забезпечити себе в житті чесною працею», – підкреслює голова профільного парламентського комітету.

Додамо, що торік влада Львівщини анонсувала про закриття 7 загальноосвітніх шкіл.