В Україні започаткували «гарячу» лінію з підвищення цін на ліки

15:40, 1 березня 2013

Сьогодні громадські організації започаткували електронну «гарячу» лінію зі збору інформації про підвищення цін на ліки, яке міг спричинити закон про ліцензування імпортних ліків з 1 березня.

Кожний охочий має можливість заповнити електронну форму та залишити скаргу про підвищення ціни на ліки, повідомили у прес-службі Центру протидії корупції.

У формі потрібно вказати назву препарату, місто та місце його придбання, стару та нову ціну. Також у формі можна поскаржитися на зникнення препарату з ринку України.

Таким чином, як вважають громадські активісти, можна буде відслідкувати, чи відбулося з прийняттям закону підвищення цін на медичні препарати або їх відсутність.

«Ми відслідковуватимемо кожен факт підвищення ціни на ліки і сподіваємося, що українці допоможуть нам показати, що влада бреше про те, що ціни на ліки не зростуть», – стверджує Дмитро Шерембей, голова організації пацієнтів ЮКАБ.

Після аналізу скарг громадські організації збираються зробити детальний аналіз цін на ринку та передати ці скарги разом з експертним висновком пезиденту України, який сьогодні може допомогти вирішити ситуацію.

Представники громадських організацій наголошують, що 10-15% різниці в ціні – це нормальна різниця між деякими аптечними мережами, і не збираються здіймати ґвалт через різницю в цінах у таких випадках. Саме тому в формі потрібно зазначати, де були куплені препарати, щоб мати змогу якісно проаналізувати, чи це стандартна різниця в ціні, чи вже підвищення через новий закон.

Громадськість обіцяє моніторити всі закупівельні ціни на медичні препарати, які закуплятимуть за рахунок Державного бюджету, зокрема ліки для ВІЛ-позитивних, онкохворих та хворих на туберкульоз.

«Ми контролюватимемо кожен тендер, пов'язаний з закупівлею життєво-необхідних препаратів для дітей, що лікуються в «Охматдиті»,– зазначив Юрій Власенко, член опікунської ради НДСЛ «Охматдит».

«Сьогодні перша партія антиретровірусних препаратів проходить митний контроль. Є реальна можливість переконатись, чи перетворяться обіцянки в реальність», – зазначає Ірина Агєєва, директор Департаменту комунікації, політики та адвокації Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД.

Нагадаємо, що з 1 березня вступає в силу Закон України № 5038-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо ліцензування імпорту лікарських засобів…», який вимагає обов’язкового ліцензування всіх іноземних ліків, що завозяться на територію України.

6 лютого громадські організації та пацієнти звернулися до президента України з відкритим листом, закликавши скасувати Закон № 5038-VI, який призведе до значного підвищення цін на ліки, і через який, за їх словами, деякі препарати взагалі зникнуть з аптечних полиць. 12 лютого у Львові на пл. Ринок відбулася акція «Черга за життям» в знак протесту проти ЗУ «Про ліцензування імпортних ліків», який повинен вступити в дію 1 березня.

Нардеп Леся Оробець заявила, що дію закону про ліцензування імпортних ліків треба припинити. А начальник Державної служби з лікарських засобів у Львівській області Сергій Чередніченко вважає, що закон про ліцензування імпорту лікарських засобів дозволить знизити ціну на ліки.