Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроект зі змінами до Митного кодексу та деяких інших законодавчих актів щодо впровадження механізму «єдиного вікна» і оптимізації контрольних процедур на митниці. За законопроект №7010 проголосували 254 народних депутати.
Законопроект належить до пакету з 35-ти проектів законів, визначених для поліпшення бізнес-клімату та економічного зростання в країні.
Документ передбачає подачу до митного оформлення дозвільних документів в електронній формі.
«Це стосується всіх видів контролю, які нині проходять товари при переміщенні через митний кордон. Це і фітосанітари, і ветеринари, і екологи, і радіологи – всі інші контролери. Якщо вони видали документ, то мають його в електронній формі помістити у відповідну інформаційну систему , яка адмініструється органами доходів і зборів», – пояснила народний депутат Тетяна Острікова під час обговорення законопроекту, пише «Економічна правда».
Як пише «Новое время», при запровадженні «єдиного вікна» передбачається зменшення кількості сканованих документів шляхом надання контролюючим органам необхідних відомостей, які є в попередній декларації; скорочення часу, протягом якого контролюючими органами може бути призначений огляд товарів з 24 до 12 робочих годин; зменшення граничного терміну ухвалення рішення контролюючими органами щодо товарів, що вивозяться за межі митної території України, з 24 до 4 годин.
Як повідомило «112. Україна», на митниці прибрали радіологічний контроль, який наразі здійснюють екологи. Представників екологічної служби будуть викликати, тільки якщо мобільні пристрої прикордонників покажуть перевищення радіаційного фону.
Таким чином, на митниці залишаться тільки митники і прикордонники. Вони будуть попередньо оглядати товари і за дві години ухвалюватимуть рішення, чи пропустити їх, чи викликати профільних експертів. У разі виклику експерти мають прибути негайно та також за дві години ухвалити рішення, пускати товар, заборонити пропуск чи призначити інспектування/взяття проб/додаткову обробку.
Дані про будь-які рішення щодо товару рішення вносяться до інформаційної системи «єдине вікно».
Відповідно до законопроекту, автоматизована система управління ризиками (АСАУР) є складовою частиною єдиної автоматизованої інформаційної системи органів доходів і зборів. Це має унеможливити неконтрольованість та різні підходи до визначення митної вартості товарів.
При тимчасовому вивезенні з України культурних цінностей треба буде надати документи про право на це.
Програмістам спецпідрозділу Державної фіскальної служби передбачається встановити вищі зарплати, у розрахунку станом на 2018 рік: провідному спеціалісту - 35 тис грн, головному спеціалісту - 38,7 тис грн, заступнику керівника - 42 тис грн, керівнику підрозділу - 44 тис грн.
Окрім того, законопроект імплементує в українське законодавство частину положень Конвенції про спільний режим транзиту NCTS.